خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

حفیظ منصور: حکومت موقت یگانه گزینه برای حفظ نظام است

در آستانه برگزاری دور دوم گفت‌وگوهای صلح میان تیم‌های دولت و طالبان در قطر، یک عضو هیئت مذاکره‌کننده دولت می‌گوید که با آغاز گفت‌وگوها ممکن جنگ در کشور تشدید شود.

عبدالحفیظ منصور این عضو هیئت مذاکره‌کننده دیروز در نشست (ارزیابی دور نخست مذاکرات صلح و چشم‌انداز آینده) در کابل گفت که هیئت دولت تاکید بر آتش‌بس دارد اما طالبان روی نظام سیاسی آینده پافشاری می‌کنند.

به نقل از آزادی، آقای منصور گفته که با حفظ نظام سیاسی و ارزش‌های کنونی، جز رفتن به طرف حکومت موقت راهی دیگری وجود ندارد: “با حفظ چهارچوب نظام و ارزش‌های انسانی ما ناگزیر هستیم به طرف یک حکومت موقت برویم، اگر ما از طرف مقابل آشتی می‌خواهیم. تجربه که مانند آقای حکمتیار آنها بیایند در دارلامان برای‌شان خانه بدهیم شاید عملی نباشد. اگر شما راه غیر از این سراغ دارید بگویید.”

اما پیش از این شمار دیگری از اعضای هیئت مذاکره‌کننده دولت افغانستان گفته که طالبان در گفت‌وگوهای دور اول بحث حکومت موقت را مطرح نکرده‌اند.

عبدالحفیظ منصور عضو تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان همچنین گفته که در مسایل وابسته به صلح میان کاخ ریاست جمهوری و شورای عالی مصالحه باید دیدگاه واحد شکل بگیرد و یک اجماع ملی واقعی و همه جانبه نیز نیاز است.

آقای منصور افزوده که امروز و فردا آخرین گفت‌وگوها را با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی انجام خواهند داد و قرار است که روز دوشنبه هیئت مذاکره‌کننده دولت به قطر برود.

در همین حال حسین راموز کارشناس مسایل سیاسی در این نشست گفت که حکومت جدید امریکا از روند کنونی گفت‌وگوهای صلح افغانستان پشتیبانی خواهد کرد اما ممکن طرح‌های تازه در این مورد تا یک ماه دیگر مطرح شود: “تا جایی که آگاهی داریم تیم جو بایدن ممکن از مذاکرات کنونی صلح که مودل ترامپ و جمهوری خواهان است حمایت بکند. اما ابهاماتی در این زمینه وجود دارد. همچنین تا یک ماه دیگر احتمال دارد که طرح‌های متفاوت‌تری در سیاست خارجی امریکا در این زمینه مطرح شود.”

قرار است که دور دوم مذاکرات صلح میان هیئت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان روز سه‌شنبه آینده در دوحه پایتخت قطر آغاز شود.

هیئت‌های دو طرف در مورد این مذاکرات که جدی و نفس‌گیر نیز خواهد بود با رهبران خود مشوره کره‌اند. تیم دولت گفته که در نزدیک به سه هفته مشوره های را با اقشار دیگر نیز انجام داده است.

هئیت دولت افغانستان گفته که در نخست تاکید آنها به برقراری آتش‌بس خواهد بود اما تیم طالبان در نخست بر نظام سیاسی پافشاری دارد.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق