خبرهای مرتبط

جمع

له اماراتو بهر لومړنی سفر؛ اشرف غني‌ عمرې ته تللی

د افغانستان مخکېني ولسمشر محمد اشرف غني‌ ته نژدې...

آلمان او شريکانو يې په افغانستان کي ستراتيژيکي ماته خوړلې

د آلمان د پارلمان تحقيقاتي کمېسيون د «افغانستان د...

جذب دختران فارغ صنف دوازدهم به انستیتوت‌های صحی دولتی آغاز می‌شود

وزارت صحت عامۀ حکومت سرپرست در نامه‌ای از ریاست‌های...

ستانکزی: چگونگی قتل خبرنگاران یک بحث‌ بنیادی مذاکرات صلح است

هرچند مسئولیت بسیاری از حمله‌های هدفمند بر خبرنگاران در افغانستان را گروهی به‌عهده نگرفته‌است، اما رییس‌ هیئت مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان با طالبان، می‌گوید که چگونگی این حمله‌ها و قتل خبرنگاران یکی از بحث‌های بنیادی دور دوم مذاکرات صلح است.

در نزدیک به دو ماه اخیر، شش خبرنگار و کارمند رسانه‌یی در افغانستان در رویدادهای گونه‌گون جان باخته‌اند.

معصوم ستانکزی می‌گوید که قتل هدفمندانۀ خبرنگاران یک نگرانی جدی است: «حتمأ یکی از مسایل جدی است که ما باید هم مطرح بکنیم و هم پشتش بگردیم.»

در همین حال، شورای امنیت ملی امریکا هم در پیامی، حمله بر خبرنگاران در افغانستان را یک عمل بزدلانه و ننگین خوانده‌است.

در بخشی از این پیام آمده‌است: «ما در کنار خبرنگاران شجاع افغانستان ایستاده‌ایم. حمله‌های هدفمند بر آنان ننگین و ناجوانمردانه استند. تمامی کسانی که به فکر افغانستان و مردم آن استند، باید این کارهای بی معنا را نکوهش کنند.»

در بیست و چهار ساعت گذشته از قتل یک زن در ولایت پروان، قتل یک فعال جامعۀ مدنی در بغلان، ترور  بسم الله عادل، مسئول رادیو صدای غور و  یک بزرگ قوم در هلمند خبر داده شده‌است.

ادامۀ ترورهای هدفمند بسیاری‌ها به‌ویژه خبرنگاران را نگران کرده‌است.

رضا شهیر، خبرنگار در کابل گفت: «گواه قتل چندین خبرنگار در کابل و در سایر از ولایت‌ها بودیم که این موضوع به شدت جامعۀ رسانه‌یی و خبرنگاران را نگران ساخته‌است.»

محمد صابر مومند، سخن‌گوی وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز اظهار داشت: «در پهلوی این‌که حکومت مسئولیت تأمین امنیت تمام مردم را دارد از خبرنگاران را نیز دارد.»

همزمان با این، ریاست عمومی امنیت ملی در اعلامیه‌یی گفته‌است که دو تن را در پیوند به قتل رحمت‌الله نیکزاد، رییس اتحادیۀ خبرنگاران غزنی بازداشت کرده‌است.

در اعلامیۀ امنیت ملی آمده‌است که این افراد طالبانی استند که به تازگی در میان پنج هزار زندانی طالب از زندان‌های کشور رها شده‌اند؛ اما طالبان این گفته‌های امنیت ملی را نادرست می‌دانند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق