خبرهای مرتبط

جمع

زلنسکی: سرنوشت اوکراین مانند افغانستان نخواهد شد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به دنبال تصویب کمک‌ها...

پر لویو لارو د ټرافیکي پېښو د مخنیوي طرحه جوړه شوه

د ټرافیکو عمومي ریاست په هېواد کې له ټرافیکي...

معلولان و خانواده‌های شهدا در کابل بار دیگر خواهان پرداخت حقوق‌شان شدند

شماری از معلولان و خانواده‌های شهدا در پایتخت بار...

زندگی مردم قریه آلزایمری‌ها در هالند

یکی از عجیب‌ترین قریه‌های جهان با ویژگی‌ها و امکاناتی متفاوت در هالند طراحی شده که ساکنانش همگی از فراموشی و دیگر مریضی‌های حافظه رنج می‌برند.

یکی از حقایق عجیبی که درباره هالند وجود دارد و بیش‌تر مردم دنیا از آن بی‌اطلاع هستند، این است که این کشور یک قریه برای آلزایمری‌ها دارد! در شهر کوچک «ویسپ» در هالند، یک قریه‌ی محصور شده وجود دارد که به آن قریه‌ هوگویک می‌گویند.

این قریه برای نگه‌داری از افراد مسن مبتلا به آلزایمر طراحی و ساخته شده و فقط کسانی که از آلزایمر یا زوال عقل رنج می‌برند، اجازه زندگی در آن جا را دارند.

این قریه که بارزترین تفاوتش با قریه‌ها و شهر‌های دیگر این است که پرستاران و داکتر‌های زیادی در آن‌جا به صورت ۲۴ ساعت کار می‌کنند و حواس‌شان حتی به صورت نامحسوس هم به افراد سال‌خورده هست تا مشکلی سلامتی‌شان را تهدید نکند.

هزینه مراقبت از هر مریض آلزایمری برای زندگی در این قریه پنج تا شش هزار یورو در ماه است، اما مریضان با حمایت دولت بسته به درآمد و شرایط اقتصادی‌شان، تخفیف و یارانه شامل حال‌شان می‌شود. هزینه مریضان برای اقامت در خانه‌های سال‌مندان سنتی حدود ۱۰ هزار یورو در ماه است یعنی اقامت در این قریه گاه حتی بسیار ارزان‌تر از ماندن و اقامت در خانه سال‌مندان معمولا در شهرهاست.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق