خبرهای مرتبط

جمع

مشکلات مهاجرین افغان در ایران؛ عدم پرداخت حقوق کارگران افغان توسط شهروندان این کشور

مهاجران افغان در ایران حکایت از برخورد نامناسب مردم...

هغه ورځ چې آلمان کې د مسجدونو دروازې د ټولو پر مخ خلاصې وي

په آلمان کې د دغه هېواد د بیا يووالي...

په اسلام اباد کې پاکستاني پولیسو ۸۰۰ افغان کډوال نیولي

د پاکستان پلازمېنه اسلام اباد کې امنيتي ځواکونو د...

محرومیت بیش از یک‌میلیون مادر و کودک از کمک‌های غذایی در افغانستان

برنامۀ جهانی غذا در گزارشی اعلام کرد بیش از...

یک‌ساله‌گی حمله بر آموزشگاه کاج

روز گذشته (8 میزان) مصادف بود با یک‌ساله‌گی حمله...

آمادگی هیئت‌های مذاکراتی برای دور دوم گفت‌وگوهای صلح

قرار است که تیم مذاکراتی دولت افغانستان برای آغاز دور دوم گفت‌وگوها به دوحه ‌برود.

تیم‌های مذاکراتی دولت افغانستان و طالبان بعد از یک وقفه ۲۰ روزه گفت‌وگوهای‌شان را در دوحه از سر می‌گیرند.

بر اساس پلان قبلی قرار بود روز سه شنبه (پنجم جنوری) روز آغاز مجدد گفت‌وگوها باشد.

به نقل از سلام وطن‌دار، ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح در یک پیام فرستاده شده به رسانه‌ها گفته است که هیئت مذاکراتی دولت به وقت تعین‌شده به دوحه می‌رود.

بانو انوری می‌گوید: “هیئت مذاکراتی جمهوری اسلامی افغانستان بعد از مشوره‌های وسیع و اخذ هدایات رهبری دولت و شورای عالی مصالحه ملی، برای آغاز دور دوم مذاکرات به وقت تعیین‌شده به دوحه می‌رود.”

خانم انوری افزود، پروسه صلح افغانستان پیچیده است ولی دولت و هئیت مذاکراتی با درنظر داشت خواست مردم و منافع ملی کشور برای موفقیت این پروسه اراده راسخ دارد.

این دور گفت‌وگوها به نام دور اصلی هم یاد می‌شود زیرا در آن به گفته اعضای هیئت حکومتی روی مسایل مهم مانند آتش‌بس و مشارکت سیاسی صحبت می‌شود.

اعضای تیم مذاکراتی دولت ناوقت روز یک‌شنبه (۱۴ جدی) با رئیس جمهور غنی دیدند. در این دیدار رئیس جمهور به هیئت مشوره داده است که در مذاکرات بر اساس قانون اساسی به پیش بروند.

غلام فاروق مجروح یک عضو هئیت مذاکراتی گفت: “هیئت مذاکراتی جمهوری اسلامی افغانستان عصر روز یک‌شنبه با رئیس جمهور ملاقات تودیعی داشت. در این دیدار گزارش دیدارها و مشورت‌ها با جوانب مختلف به ریاست جمهوری ارایه شد. رئیس جمهور هم هدایات و مشوره‌هایش را با هئیت در مورد گفت‌وگوهایی که در آینده نزدیک آغاز می‌شود، شریک کرد.”

ارگ ریاست جمهوری هم در اعلامیه گفته که رئیس جمهور از حمایت کامل دولت به تیم مذاکراتی اطمینان داده و از آن‌ها خواست در روشنایی قانون اساسی و مطابق خواست‌های مردم افغانستان برای موفقیت مذاکرات تلاش کنند.

طالبان می‌گویند برای دور دوم مذاکرات آمادگی کامل دارند و آجندا را به‌صورت مشترک تعیین می‌کنند.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر یک‌شنبه شب به رادیو آزادی گفت: “ما آماده هستیم ان‌شاالله کدام مشکل نداریم. این که در میز مذاکره کدام موضوعات مطرح می‌شوند. تعیین موضوعات آجندا در توافق هردو جانب صورت می‌گیرد. دو طرف قبلاً توافق کرده‌اند. چنین شده نمی‌تواند که یک جانب بیاید، چیزی بگوید و همان کار شود. زمانی که در میز مذاکره می‌شود، موضوعات آجندا براساس توافق طرفین تعیین می‌شود و همانجا معلوم خواهد شد که دوجانب چی وقت بحث‌ها را آغاز کنند.”

دور دوم گفت‌وگوهای هیئت‌های مذاکراتی حکومت و طالبان در حالی آغاز می‌شود که ناامنی‌ها در نقاط مختلف افغانستان افزایش یافته است.

جامعه جهانی گفته، دولت و طالبان باید برای توقف خونریزی‌ها به طور فوری آتش‌بس را در اولویت مذاکرات قرار دهند.

وون برنت سفیر اتحادیه اروپا برای افغانستان در یک فلم مستند تازه که توسط انتستیوت مطالعات جنگ و صلح افغانستان در مورد ادغام طالبان تهیه شده از آتش‌بس و دیگر اولویت‌ها یاد کرده است.

آقای برنت می‌گوید: “بعد از توافق ژینو شرایطی را بر هردو طرف، هم جانب حکومت و هم طالبان وضع کردیم که اگر می‌خواهند در توافق مشارکت قدرت سهیم شوند، بعضی شرایط خاص باید عملی شود. آتش‌بس فوری، مبارزه با فساد، حفظ کثرت‌گرایی و دموکراسی شرط‌های اند که صلح را امکان پذیر می‌کند.” گفت‌وگوهای مستقیم میان نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در قطر در ماه سپتمبر آغاز شد و حکومت برای آغاز این گفت‌وگوها پنج و نیم هزار زندانی طالبان را آزاد کرد ولی با آغاز مذاکرات خشونت‌ها در داخل افغانستان شدت گرفت.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق