خبرهای مرتبط

جمع

زلنسکی: سرنوشت اوکراین مانند افغانستان نخواهد شد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به دنبال تصویب کمک‌ها...

پر لویو لارو د ټرافیکي پېښو د مخنیوي طرحه جوړه شوه

د ټرافیکو عمومي ریاست په هېواد کې له ټرافیکي...

معلولان و خانواده‌های شهدا در کابل بار دیگر خواهان پرداخت حقوق‌شان شدند

شماری از معلولان و خانواده‌های شهدا در پایتخت بار...

آغاز مرحله دوم مذاکرات؛ “آتش‌بس در صدر آجندا است”

تیم‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان روز شنبه (۲۰ جدی) در باره موضوعات شامل اجندا بحث کردند.

به نقل از آزادی، ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح در یک پیام ارسالی به رسانه‌ها گفته که تیم آنها آمادگی کامل دارد و در مذاکرات موضوع آتش‌بس را روی میز می‌گذارند.

او می‌گوید: “هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان در باره این دور مذاکرات و نشست‌های پیش‌رو آمادگی کامل دارد. آتش‌بس خواست مردم است و تیم جمهوری اسلامی افغانستان که از مردم نمایندگی می‌کند خواست مردم افغانستان را روی میز مذاکره مطرح کرده و روی آن تاکید می‌کند.”

هرچند مردم عام افغانستان مکرراً خواهان آتش‌بس شده‌اند اما جنگ و حملات علاوه بر آن که کم نشده، افزایش هم یافته و حداقل در چهار ماه گذشته حملات هدفمند و گروهی نیز بیشتر شده.

حمله بر پوهنتون کابل، کشته‌شدن خبرنگاران از جمله خبرنگار رادیو آزادی الیاس داعی در ولایت هلمند و همچنان کشته شدن فعالان مدنی سبب نگرانی مردم شده است.

طالبان به این نظرند که هنوز صحبت کردن در مورد ‌آتش‌بس پیش از وقت می‌باشد.

ذبیح‌الله مجاهد یکی از سخنگویان گروه طالبان در این مورد در صحبت با رادیو آزادی گفت: “آتش‌بس یکی از نیازمندی‌ها است و این هم تصریح شده که آتش‌بس یکی از موضوعات اجندا می‌باشد. اما تا حالا اعتماد جانبین به او حد نیست که در میان خود بتوانیم اعتماد بکنیم بر جانب مقابل. ما هم تقاضای این را داریم که مذاکرات زودتر منتج به یک نتیجه خوب شود.”

علاوه بر حکومت و مردم افغانستان جامعه جهانی به طور خاص ایالات متحده که با طالبان پیمان امضا کرده است مکرراً از آنها خواسته‌اند خشونت‌ها را کاهش بدهند و به صلح زمینه را فراهم سازند. اما بر عکس خشونت‌ها در افغانستان بعد از آغاز مذاکرات در ماه سپتمبر سال گذشته میلادی بیشتر شده است.

برای آغاز مرحله نو مذاکرات صلح در افغانستان هیئت دولت افغانستان به تاریخ (۱۶ جدی) به قطر رسید.

در مرحله نخست مذاکرات که تقریباً سه ماه دوام کرد آنها بر طرزالعمل مذاکرات اصلی بعد از بسیار مشکلات به موافقه رسیدند و خواسته‌های خود را به یکدیگر پیشنهاد کردند.

از سوی حکومت افغانستان آتش‌بس و حفظ دستاوردهای ۱۹ سال گذشته در صدر خواسته‌ها قرار دارند. از سوی طالبان آزادی تقریباً ۷ هزار زندانی آنها یک موضوع مهم اجندا می‌باشد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق