خبرهای مرتبط

جمع

پیروزی 5 بر 3 تیم ملی فوتسال افغانستان مقابل چین تایپه

تیم ملی فوتسال افغانستان در دومین دیدار دوستانه‌اش در...

افغانستان کې نیول شوي کسانو سره دي قانوني او طبي مرستي وشي

په افغانستان کې د ملګرو ملتونو ماموریت د جمعې...

استاد بازنشستۀ دانشگاه کابل که رو به کهنه‌فروشی آورده است

عبدالقیوم خواجه‌زاده در کنار تدریس در دانشگاه، چند سال...

آمریکا خواستار فشار شورای امنیت بر حکومت سرپرست در افغانستان شد

نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل از شورای امنیت خواست...

منابع: رهبران سیاسی و خلیل‌زاد در باره طرح حکومت موقت گفت‌وگو کردند

افراد نزدیک به سیاست‌گرانی که در واپسین سفر زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان با او دیدار کرده‌اند تایید می‌کنند که آقای خلیل‌زاد با آنان در بارۀ طرح ایجاد یک حکومت موقت گفت‌وگو کرده‌است.

این سیاست‌گران می‌گویند که آقای خلیل‌زاد در این دیدارها سه طرح را مطرح ساخته است؛ طرح نخست ادامۀ حکومت کنونی و شامل ساختن طالبان در این حکومت، طرح دوم شریک ساختن حکومت در یک ساختار حکومتی طالبان و طرح سوم هم ایجاد حکومت موقت و همه‌شمول بوده‌است.

اما سیاست‌گران کشور به آقای خلیل‌زاد گفته‌اند که برای ختم جنگ در کشور طرح ایجاد یک حکومت موقت و همه‌شمول از گزینه‌های مناسب است.

زلمی خلیل‌زاد که هفته پیش به کابل آمد با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی، عبدرب الرسول سیاف، رهبری پیشین جهاد، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین، محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه و حمد الله محب، مشاور امنیت ملی دیدارهایی داشت.

آقای خلیل‌زاد که سه روز در کابل ماند در دیدارش با این سیاست‌گران کشور، سه طرح  را در باره چگونگی ایجاد حکومت آینده در میان گذاشت و دیدگاه‌های این سیاست‌گران را در باره این سه طرح گرد‌آوری کرده است.

گل رحمان قاضی، از افراد نزدیک به حامد کرزی در باره بیان داشت:«سه گزینه بود که یکی همین حکومت باشد و طالب همراه آن یکجا شود، طرح دومی این که این حکومت همراه طالب یکجا شود که هر دو گزینه به افغانستان و جامعه جهانی قابل قبول نیست و طرح سومی که حکومت موقت است که شکل همه شمول را داشته باشد.»

میرویس غیاثی ، از افراد نزدیک به عبد رب الرسول سیاف گفت:«بعضی از مسایل را آقای خلیل‌زاد با بعضی از بزرگان سیاسی افغانستان در باره نوع آینده نظام مطرح کرده است.»

اما رییس‌جمهور غنی در این سفر آقای خلیل‌زاد به کابل حاضر نشد که او را ببیند.

سرورش دانش، معاون دوم  رییس جمهور گفت:«حکومت موقت در شرایطی مطرح می‌شود که از یک حالت بی‌نظامی به یک حالت نظام داشتن انتقال می‌کنیم، اما ما به چنین چیزی نیاز نداریم.»

رییس جمهور غنی نیز در واکنش به طرح ایجاد موقت در گفت‌وگویی با شبکه خبری سی ان ان امریکا،  بر انتقال قانونی قدرت از راه انتخابات تاکید کرد.

اشرف غنی، رییس جمهور گفت در باره گفت:«هدف اساسی من این است که قدرت را به خواست و منفعت مردم افغانستان به جانشین منتخب تحویل دهم و این ما را قادر می‌سازد که به قربانی‌های مردم افغانستان ارج بگذاریم؛ اما این باید واضح شود که مردم افغانستان نمی‌خواهند به عقب برگردند. طالبان هم نمی‌توانند خواست‌های‌شان را برمردم افغانستان تحمیل کنند.»

سروصداها در باره ایجاد حکومت موقت، این جا در مجلس سنا نیز با واکنش‌هایی رو‌به‌رو شده است.

اکبر ستانکزی، معاون دوم مجلس سنا گفت:«حکومت موقت یک خیال است و از طرف کسانی مطرح می‌شود که از قدرت بیرون شده‌اند.»

گلالی اکبری، سناتور گفت:«حکومت موقت به مردم افغانستان بر می‌گردد، به تصمیم مردم افغانستان و به نظریات مردم افغانستان تعلق دارد.»

طالبان نمی‌خواهند که به گونۀ رسمی در باره ایجاد حکومت موقت چیزی بگویند، اما بحث‌ها در بارۀ ایجاد نظام آینده را از اولویت‌های‌شان در این دور از مذاکرات می‌دانند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق