خبرهای مرتبط

جمع

ایران ترمځکي لاندي یوې هوايي اډې څخه پرده پورته کړه

داسي ښکاري چي ایران دي د خپل پوځي ځواک...

نشست فارمت مسکو وضعیت افغانستان را به چالش کشید

اشتراک‌کننده‌گان پنجمین نشست مشورتی «فارمت مسکو» بیشتر در مورد...

نزدیکان استاد مشعل: از سرنوشت او اطلاعی نداریم

با گذشت پنج روز از بازداشت اسماعیل مشعل، استاد...

میلر خواستار توضیح دربارۀ شکست در افغانستان شد

وزیر دفاع پیشین آمریکا خواستار پاسخگویی جنرال ارتش این...

مواد منفجر نشده در افغانستان همچنان قربانی می‌گیرد

معاون نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان اعلام کرد...

ابراهیم عابد؛ کمیدین پرآوازه و برجسته کشور

«ابراهیم عابد»، کمیدین مشهور و برجسته افغان در ولسوالی سرخرود ولایت ننگرهار چشم به جهان گشود. عابد از خُردسالی مهارت فوق‌العاده‌ای در عرصه کمیدی داشت همین امر باعث شد تا او در میان واهمه‌های روزگار، یکی از مشهورترین کمیدین‌های کشور شود.

«ابراهیم عابد» در دوران کودکی، همیشه در زمینه‌های هنری مکتب سهم فعالی داشت، طوری‌که بعدها او را در ولایت ننگرهار در نمایش‌نامه‌ها و تمثیلات نیز دعوت می‌کردند تا وسیله‌ای برای خندیدن مرم باشد. عابد از ناچاری مجبور شد تا مدتی را به دور از هنر بگذراند و خود را در شغل‌هایی هم‌چون خیاطی، پرستاری و گل‌دوزی مشغول نگه‌دارد.

آقای عابد مدت چهار‌سال در کشور پاکستان مهاجر بوده است؛ او حتی در دوران مهاجرت نیز از تمثیل و کمیدی دست بر نداشت. بعد از مهاجرت، او دوباره به وطن بازگشت و فعالیت خود را در تلویزیون ننگرهار آغاز کرد، چندی بعد، او در برنامه‌ای به نام خنده‌بازار که در تلویزیون طلوع نشر می‌شد، شرکت کرد. بعد از آن، در برنامه «شبکه خنده» تلویزین طلوع به فعالیت ادامه داد؛ همین شبکه خنده بود که او را زبان‌زد مردم افغانستان کرد.


عابد در برنامه‌ای تحت عنوان شبکه خنده، با هنرنمایی‌هایش توانسته است جایگاه ویژه‌ای را در میان مردم به دست آورد. او اکنون کمیدین برجسته و مشهور کشور افغانستان به شمار می‌رود و نظیر ایشان بسیار اندک در جامعه افغانی پیدا خواهد شد.

رفیع‌الله انوری

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق