خبرهای مرتبط

جمع

کنایۀ نبیل به ایران: کبوتر با کبوتر، باز با باز

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در واکنشی...

وضع محدودیت شب‌گردی بر‌ باشندگان ولایت پکتیکا از سوی نظامیان پاکستانی

به نقل از منابع محلی از ولایت پکتیکا، نظامیان...

طالبان بايد د دیپلوماتيکو اړيکو له پاره اصلاحات راولي

چين ويلي دي چې په افغانستان کې د طالبانو...

وقوع انفجار در پیشاور هفت زخمی برجای گذاشت

مقام‌های صحی و امدادی پاکستان می‌گویند که در پی...

طالبان: نشست‌های مخالفان در کشورهای منطقه غیرقانونی است

معاون وزیر خارجۀ طالبان در واکنش به برگزاری نشست‌های...

دسترخوانی ملیِ که برای دزدان هموار شد

در زمان اوج کرونا که وحشت همه جا را گرفته بود. مردم از خانه‌‌های‌شان با صد دلهره بیرون می‌شدند. کارها نیز تعطیل شده بود و مردم هم یک مقدار پس‌اندازی را که داشتند در زمان قرنطن مصرف کردند و  بی‌کاری، گرسنگی و وحشت کرنا تا سرحد مرگ مردم را تهدید می‌کرد. در همین زمان بود که دولت برای کمک به مردم آمادگی نشان داد. مردم درمانده نیز خوشحال شدند و برای گرفتن کمک صف‌ها بستند اما وقتی کمک به مردم توزیع شد، مردم در دست‌های خالی‌شان یک و نیم کیلو گندم را دیدند که این وضعیت بر وحشت آنان صدچند افزود. مردم تصور کردند که دیگر دولت نیز چیزی در بساط ندارد و اگر وضعیت همچنان دوام پیدا کند یا کرونا آنان را خواهد کشت ویا گرسنگی.

بعدها دیده شد که دولت بساطش پُر بوده ولی راه‌زنان در راه کاروان کمکی دولت را به یغما برده است. راه‌زنان میلیون‌ها افغانی پول مردم را در روز روشن ربودند و دولت نیز با آن که عاملان آن را می‌شناخت سکوت کرد و آن‌گاه بود که مردم فهمیدند، دولت نیز شریک دزد است.

از آن قضیه چند ماهی نگذشته بود که دولت برای پوشش‌دادن خانواده‌های آسیب‌دیده از بحران اقتصادیِ کرونا طرح دسترخوان ملی را به مردم اعلام کرد هرچند مجلس نمایندگان این طرح را چند بار رد کرد اما دولت همچنان بر تطبیق آن پافشاری کرد.

اکنون خبرها حاکی از آن است که این دسترخوان نیز برای مردم نبوده است و برای دزدان همواره شده است. والی بدخشان گفته است که بیش از 400 هزار افغانی پول دسترخوان ملی دزدی شده است.

به‌گفتۀ لوی سارنوالی به تازگی ادارۀ بازرس از این نهاد خواسته است که چگونگی هزینه‌شدن بودجه مبارزه با ویروس کرونا را در هفت ولایت کشور بررسی کند.

ذکریا سودا، والی بدخشان می‌گوید که بیش از ۴۰۰هزار افغانی از پول برنامۀ دسترخوان ملی در این ولایت دزدی شده‌‎است.

به‌گفتۀ والی بدخشان این مقدار پول برای آسیب دید‌گان ویروس کرونا در ولسوالی واخان این ولایت اختصاص داده شده بود.

ذکریا سودا افزود: «شورای انکشافی و هیئت شورای انکشافی که شامل تحویل‌دار و مسئول این شورا بودند این‌ها پول را می‌بردند بعد این‌ها راپور دادند که پول از سوی دزدان مسلح ربوده شده؛ ولی متأسفانه زد و خورد بین اعضای هیئت بوده‌است.»

در همین حال، لوی سارنوالی از حیف و میل شدن میلیون‌ها افغانی پول در بودجۀ اختصاص یافته برای مبارزه با ویروس کرونا در ولایت‌های بامیان، لوگر، خوست، پروان، بغلان، کندز و دایکندی خبر می‌دهد

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق