خبرهای مرتبط

جمع

زلنسکی: سرنوشت اوکراین مانند افغانستان نخواهد شد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به دنبال تصویب کمک‌ها...

پر لویو لارو د ټرافیکي پېښو د مخنیوي طرحه جوړه شوه

د ټرافیکو عمومي ریاست په هېواد کې له ټرافیکي...

معلولان و خانواده‌های شهدا در کابل بار دیگر خواهان پرداخت حقوق‌شان شدند

شماری از معلولان و خانواده‌های شهدا در پایتخت بار...

زردچوبه و تاثیر آن روی درد مفاصل

تداوی مؤثری برای پُندیدن مفاصل وجود ندارد و مسکن‌ها هم به ندرت در این زمینه اثربخش هستند، اما زردچوبه می‌تواند مسکن قوی محسوب شود.

ادویه زرد یک مسکن قوی مؤثر برای پُندیدگی مفاصل است. زردچوبه در آشپزی منطقه جنوب آسیا از قدیم یک طعم‌دهنده بوده و قرن‌ها در طب شرقی به عنوان دارو استفاده شده است. اما فقط چند سال است که علم مدرن شروع به بررسی آثار درمانی این ادویه کرده و نقش آن را به عنوان دارو بررسی می‌کند.

در آخرین آزمایشی که برای سنجش میزان اثرگذاری زردچوبه در کاهش درد مفاصل انجام شده است، دانش‌مندان از دانشگاه تاسمانی در استرالیا، به صورت تصادفی برای ۷۰ مریض با نشانه‌های آرتروز زانو و تپُندیدگی مفصل زانو، کپسول‌های زردچوبه و یک شبه‌دوا به مدت ۱۲ هفته تجویز کردند.

ضمن آن‌که مصرف زردچوبه هیچ عوارض جانبی نداشت. هم‌چنین افرادی که از کپسول زردچوبه استفاده کرده بودند در مقایسه با آن‌هایی که شبه‌دوا مصرف کرده بودند طی این مدت از مسکن‌های کم‌تری برای کاهش درد استفاده کرده بودند.

اسکن‌ها هیچ تفاوتی در ساختار مفصل زانو گزارش نکرد که نشان دهد اثر زردچوبه فقط روی گیرنده‌های درد است تا بخش جسمانی مریض. درواقع هیچ تداوی مؤثری برای پُندیدگی مفاصل وجود ندارد و مسکن‌ها هم به ندرت در این زمینه اثربخش هستند، برای همین نتایج این تحقیق بسیار مهم است.


محققان می‌گویند تحقیقات بیش‌تری لازم است تا بتوان اهمیت بالینی این یافته‌ها را ارزیابی کرد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق