خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

زردچوبه و تاثیر آن روی درد مفاصل

تداوی مؤثری برای پُندیدن مفاصل وجود ندارد و مسکن‌ها هم به ندرت در این زمینه اثربخش هستند، اما زردچوبه می‌تواند مسکن قوی محسوب شود.

ادویه زرد یک مسکن قوی مؤثر برای پُندیدگی مفاصل است. زردچوبه در آشپزی منطقه جنوب آسیا از قدیم یک طعم‌دهنده بوده و قرن‌ها در طب شرقی به عنوان دارو استفاده شده است. اما فقط چند سال است که علم مدرن شروع به بررسی آثار درمانی این ادویه کرده و نقش آن را به عنوان دارو بررسی می‌کند.

در آخرین آزمایشی که برای سنجش میزان اثرگذاری زردچوبه در کاهش درد مفاصل انجام شده است، دانش‌مندان از دانشگاه تاسمانی در استرالیا، به صورت تصادفی برای ۷۰ مریض با نشانه‌های آرتروز زانو و تپُندیدگی مفصل زانو، کپسول‌های زردچوبه و یک شبه‌دوا به مدت ۱۲ هفته تجویز کردند.

ضمن آن‌که مصرف زردچوبه هیچ عوارض جانبی نداشت. هم‌چنین افرادی که از کپسول زردچوبه استفاده کرده بودند در مقایسه با آن‌هایی که شبه‌دوا مصرف کرده بودند طی این مدت از مسکن‌های کم‌تری برای کاهش درد استفاده کرده بودند.

اسکن‌ها هیچ تفاوتی در ساختار مفصل زانو گزارش نکرد که نشان دهد اثر زردچوبه فقط روی گیرنده‌های درد است تا بخش جسمانی مریض. درواقع هیچ تداوی مؤثری برای پُندیدگی مفاصل وجود ندارد و مسکن‌ها هم به ندرت در این زمینه اثربخش هستند، برای همین نتایج این تحقیق بسیار مهم است.


محققان می‌گویند تحقیقات بیش‌تری لازم است تا بتوان اهمیت بالینی این یافته‌ها را ارزیابی کرد.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق