خبرهای مرتبط

جمع

زلنسکی: سرنوشت اوکراین مانند افغانستان نخواهد شد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به دنبال تصویب کمک‌ها...

پر لویو لارو د ټرافیکي پېښو د مخنیوي طرحه جوړه شوه

د ټرافیکو عمومي ریاست په هېواد کې له ټرافیکي...

معلولان و خانواده‌های شهدا در کابل بار دیگر خواهان پرداخت حقوق‌شان شدند

شماری از معلولان و خانواده‌های شهدا در پایتخت بار...

ابراز آمادگی هند به فراهم‌ساختن واکسین کرونا برای افغانستان

سفیر هند در دیدار با مقامات وزارت صحت افغانستان برای در اختیار قرار‌دادن واکسین کرونا ابراز آمادگی کرده است. سفارت افغانستان در هند و وزارت صحت می‌گویند که تا کنون افغانستان درخواست رسمی واکسین کرونا را به هند نداده است.

سفیر هند در دیدار با معین پالیسی و پلان وزارت صحت افغانستان گفته است که کشورش آماده است تا واکسین کرونا را در اختیار این کشور قرار دهد. هند دو واکسین کرونا را برای استفاده داخلی تایید کرده است، یکی واکسن “کویشیلد” که شرکت بریتانیایی‌- سویدنی آسترازنکا آن را تولید کرده و واکسن کوواکسین که ساخته شرکت داروسازی هندی بهارات بایوتک (Bharat Biotech) است.

عبدالحق آزاد، مسئول مطبوعاتی سفارت افغانستان در دهلی جدید به دویچه وله گفت که حکومت هند اعلام کرده است که سیاست‌اش اولویت‌دادن به همسایه‌هاست و آماده است به صورت نمونه و برای حسن نیت در هفته‌های آینده واکسین کرونا را در اختیار کشورهای همسایه به شمول افغانستان قرار دهد. او گفت: «افغانستان تا کنون رسماً درخواست نکرده است.»

عبدالحق آزاد می‌گوید که واکسین تولید هند برای افغانستان ارزانتر است، نگهداری‌اش آسانتر خواهد بود و توزیع آن نیز نسبت به دیگر واکسین‌ها آسانتر است.

برنامه تطبیق واکسین کرونا از روز شنبه ۱۶ جنوری در هند آغاز شده است. بنا‌بر معلومات سفارت افغانستان در هند از روز شنبه تا کنون در این کشور بیش از ۲۰۰ هزار نفر در برابر کرونا واکسین شده‌اند.

سخنگوی سفارت افغانستان گفت که احتمالا مهاجرین افغان که در هند زندگی می کنند، اگر در معرض خطر باشند، نیز واکسین خواهند شد.

هند بعد از امریکا بیشترین رقم مبتلایان به کرونا در جهان را دارد. تا کنون بیش از ۱۰میلیون نفر در این کشور به کرونا مبتلا شده اند. هند که در مجموع ۱.۳ میلیارد نفر جمعیت دارد، قرار است در ابتدا ۳۰ میلیون پرسونل صحی را واکسین کند و سپس ۲۷۰ میلیون تن از شهروندان این کشور که بالای ۵۰ سال یا بیماری‌های مزمن دارند واکسین خواهند شد.

سخنگوی سفارت افغانستان در هند می گوید که هنوز در مورد مقدار واکسینی که هند در اختیار افغانستان قرار خواهد داد، صحبتی نشده است. اما  به نظر او احتمالاً بخشی از این واکسین رایگان و بلاعوض از سوی هند در اختیار افغانستان قرار گیرد و بخش دیگر آن نیز در بدل پول تامین شود.

به گفته سخنگوی وزارت صحت، این وزارت علاقه مندی خود را به واکسین ساخته شده از سوی هند نشان داده است. اما تا کنون در این رابطه رسماً تقاضا صورت نگرفته است.

معصومه جعفری، معاون سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان می گوید که بر اساس تعهدات قبلی قرار است اتحادیه بین المللی کوواکس که افغانستان نیز عضو آن است، برای ۲۰ درصد نفوس افغانستان واکسین خریداری کند. بانک جهانی و بانک انکشاف آسیایی هم وعده داده اند که برای ۲۰ درصد دیگر از مردم افغانستان واکسن تهیه می کنند.

این واکسن‌ها قرار است از اواسط سال ۲۰۲۱ تا اواخر ۲۰۲۲ در دسترس افغانستان قرار گیرد. به گفته جعفری اگر کشورهای همسایه واکسین تایید شده از سوی سازمان جهانی صحت را فراهم سازند، افغانستان می تواند از این کشورها تهیه کند. هند تا کنون کمک‌های زیادی به افغانستان داشته است و یکی از شرکا در توسعه افغانستان خوانده می‌شود.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق