خبرهای مرتبط

جمع

ادارۀ جو بایدن توافقنامه صلح امریکا با طالبان را بررسی می‌‌کند

«جوبایدن می‌خواهد که جنگ به اصطلاح “ابدی” را در افغانستان پایان دهد»

«نتیجه مذاکرات هر چه باشد بدون محافظت از دستاوردهای زنان و دختران در 18 سال گذشته، پایدار نیست»

نامزد وزارت خارجه امریکا گفت، در صورتی‌‌که دست‌آوردهای زنان و دختران حفظ نشوند، نتایج صلح دوام‌دار نخواهند بود.

انتونی بلینکن، نامزد وزارت خارجه امریکا گفته‌است که دولت جو بایدن، رییس جمهور منتخب امریکا، توافقنامه صلح امریکا با طالبان را بررسی خواهد کرد.

انتونی بلینکن در نشستی که برای تأیید صلاحیت‌های او برگزار شده بود، به سناتوران امریکایی گفت جوبایدن می‌خواهد که جنگ به اصطلاح “ابدی” را در افغانستان پایان دهد.

او اما تأکید کرده‌است در صورتی‌‌که دست‌آوردهای زنان و دختران حفظ نشوند، نتایج صلح دوام‌دار نخواهند بود.

او افزود: “ما باید با دقت بررسی کنیم که واقعاً دربارۀ چه چیزهایی مذاکره شده‌است؟ من هنوز از این جزئیات آگاه نیستم، به ویژه توافقنامه‌یی که میان ایالات متحده و طالبان اجرا شده‌است، ارزیابی می‌کنیم تا دیده شود که چه تعهداتی از سوی طالبان، انجام شده‌اند و یا نشده‌اند.”

او در ادامه گفت: “این که مذاکرات طالبان با حکومت افغانستان به کجا رسیده‌است. من باور ندارم که هرگونه نتیجه از مذاکرات طالبان و حکومت افغانستان بدون محافظت از دستاوردهایی زنان و دختران در۱۸ سال گذشته، پایدار بماند. ما می‌خواهیم از حفظ این دستاوردها، مطمین شویم.”

همه طرف‌ها در افغانستان برای مشخص‌شدن سیاست ادارۀ جوبایدن به ویژه در روند صلح افغانستان لحظه شماری می‌کنند.

تا هنوز سیاست ادارۀ جوبایدن در روند صلح افغانستان مشخص نیست، اما آنچه که مشخص است این است که جنگ به اصطلاح “ابدی” را در افغانستان پایان دهد.

انتونی بلینکن در این باره گفت: “ما در افغانستان چالش‌های بسیار واقعی داریم. نخست این که بلی، ما می‌خواهیم این جنگ به اصطلاح همیشگی را، پایان دهیم. سربازان مان را به خانه بر گردانیم. ما می‌خواهیم برخی از ظرفیت‌ها را برای رسیده‌گی با ظهور دوبارۀ هراس افگنی نیز نگهداریم که برای ما یک اولویت است.”

جین شاهین، سناتور امریکایی نیز گفت که “ما هیچ تعهدی از طالبان دربارۀ نقش زنان در هرگونه دولت آیندۀ افغانستان پس از یک توافقنامۀ صلح، نداریم.”

از سویی هم، نامزد وزارت دفاع امریکا، آینده افغانستان را از منظری می‌بیند که به امریکا تهدیدی نباشد.

لیود آستین، نامزد وزارت دفاع امریکا گفت: “ما می‌خواهیم یک افغانستانی را ببنیم که در آینده به امریکا، تهدیدی نباشد. بنابراین یک گونه توجه به مسایل مبارزه با هراس‌افگنی سودمند خواهد بود.”

توافقنامه امریکا و طالبان در ماه فبروری سال گذشته امضا شد، این توافقنامه را ادارۀ جوبایدن در حالی بررسی می‌کند که گفته شده‌است برخی از ضمیه‌هایی نیز مشمول این توافقنامه است که تا هنوز از سوی دو طرف محرم و سری نگه داشته شده‌است.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق