خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

تأکید بر جنگ نشانه ناتوانی در مذاکره است

ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان به تازه‌گی گفته است، آتش‌بس میان این گروه و حکومت هنگامی صورت خواهد گرفت که طالبان به اهداف و آرمان خود رسیده باشند. او هشدار می‌دهد و می‌گوید، اگر گفت‌وگوهای صلح بی‌نتیجه پایان یابد، طالبان دست به اقدام نهایی نظامی خواهند زد.

او هم‌چنان خروج کامل نیروهای امریکایی و برقراری آن‌چه که حکومت واقعی اسلامی می‌خواند را از پیش‌شرط‌های آتش‌بس می‌داند. طالبان تأکید کرده‌اند که اگر گفت‌وگوهای صلح نتیجه ندهد، «اقدام نهایی نظامی» خواهند کرد.

این سخنگوی طالبان می‌گوید، «افغان‌ها باز می‌توانند که اگر صلح  و مذاکرات نتیجه ندهد، اقدام نهایی نظامی داشته باشند، در آن صورت هزینۀ همه جنایاتی که انجام می‌شود، طبعاً افغان‌ها این را پرسان خواهند کرد.»

چنین اظهار نظرهای عجولانه و خشن دو معنا می‌تواند داشته باشد:

1- طالبان توانایی مذاکره را ندارند و فهمیده‌اند که در میدان فکری نمی‌توانند از اقدامات خشن حدود 25 سال گذشته‌شان دفاع کنند و در برابر هیئت افغانستان کم می‌آورند. آن‌ها درک کرده‌اند که اگر مسایل قرار باشد که از راه گفت‌وگو حل شود، جانب طالبان برای توجیه اعمال گذشته وحال‌شان هیچ دلیل عقلی و شرعی نمی‌توانند داشته باشند که در این حالت بدون شک جانب مقابل از دست بالای برخوردار می‌شود و طالبان از هم فرو می‌پاشد. طالبان فهمیده‌اند که به لحاظ فکری و برنامه‌های حکومتی و آینده افغانستان چیزی مشخص و مدونی ندارند و اگر گفت‌وگوها دوام پیدا کند، آن‌ها با این کلی‌گویی‌ها نمی‌توانند دوام بیاورند.

2- معنای دیگری این می‌تواند باشد که خوی جنگی این گروه باعث شده است که گفت‌وگو و تفکرورزی برای‌شان سخت تمام شود. نشان می‌دهد که این‌ها پس از حدود 25 سال جنگ بی‌نتیجه به جنگ خو گرفته‌اند و بدون جنگ هیچ حرفی برای گفتن و هیچ برنامه‌ای برای مردم افغانستان و آینده ندارند. سال‌ها است که می‌جنگند اما هیچ‌گاهی اظهار خستگی نکرده‌اند. آن‌ها هیچ‌گاه نگفته‌اند که اگر جنگ نتیجه نداد اقدام به مذاکره می‌کنم اما دو سال است که مذاکرات صلح آغاز شده است آن هم به گونه‌یی که درست هم مذاکره‌ نکرده‌اند؛ می‌گویند که اگر گفت‌وگوها نتیجه نداد اقدام نهایی نظامی است. این در حالی است که منطق می‌گوید که 25 سال جنگیدید نتیجه نداد اما اکنون توقع دارید که مذاکرات صلح آن هم به گونه که خودتان می‌خواهید نتیجه بدهد؟ منطق می‌گوید که وقتی 25 سال جنگ نتیجه نداده است، مذاکره بدیل خوب آن است و با کمی صبوری و حسن نیت خواهد داد.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق