خبرهای مرتبط

جمع

زلنسکی: سرنوشت اوکراین مانند افغانستان نخواهد شد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به دنبال تصویب کمک‌ها...

پر لویو لارو د ټرافیکي پېښو د مخنیوي طرحه جوړه شوه

د ټرافیکو عمومي ریاست په هېواد کې له ټرافیکي...

معلولان و خانواده‌های شهدا در کابل بار دیگر خواهان پرداخت حقوق‌شان شدند

شماری از معلولان و خانواده‌های شهدا در پایتخت بار...

افغانها انتظار دارند تا برای تامین صلح و ثبات در افغانستان با حکومت جدید آمریکا یکجا کار کنند

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، در واکنش به شروع ریاست جمهوری بایدن گفته است که در راستای “تجدید همکاری برای صلح و مقابله با مشکل تروریسم،” افغانستان در کنار امریکا است.

جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور امریکا مراسم تحلیف را بجا آورده و کارش را آغاز کرد. هرچند او تاهنوز در مورد سیاستش در پیوند به جنگ و صلح افغانستان و توافق واشنگتن با طالبان چیزی نگفته است، اما دولت افغانستان انتظار دارد که در این زمینه تجدید نظر شود.

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان آغاز کار جو بایدن به عنوان رئیس جمهور امریکا را تبریک گفته است. او در صفحه توییترش نوشت: «به رئیس جمهور جو بایدن، به خاطر شروع جدید در این روز تاریخی، تبریک می گویم. در این زمان دشوار، افغانستان در کنار ایالات متحده – شریک بنیادی ما – ایستاده است، در حالی این کشور آغاز جدیدی را برای از سر گیری مشارکت‌ها برای صلح و مهار مشکل چند لایه تروریسم روی دست گرفته است.»

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، نیز به بایدن و کاملا هریس معاون او تبریک گفته و ابراز امیدواری کرده که افغانستان و امریکا در زمینه های تامین صلح، ثبات و حقوق بشر با هم کار کنند.

حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان هم به بایدن و معاونش تبریک گفته و ابراز امیدواری کرده است که «تحت رهبری آنها ایالات متحده امریکا به دنبال یک توافق جدید مبتنی بر صلح در افغانستان متحد و مقتدر باشد که بتواند دستاوردهای ۲۰ سال گذشته را حفظ کند و به منجر آینده ای بهتر شود.»

هرچند طالبان پیش از این از جو بایدن رئیس جمهور منتخب امریکا خواستار حمایت از توافقنامه ماه فبروری با ایالات متحده امریکا شده اند، اما نامزد جو بایدن برای وزارت خارجه امریکا اخیراً گفته است که در مورد این توافقنامه تجدید نظر خواهند کرد.

در همین حال شاه حسین مرتضوی، مشاور امور فرهنگی رئیس جمهور غنی در صفه توییترش نوشته که «دادن امتیازات بیش از حد به طالبان و کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان از پیامدهای سیاست های غیرقابل پیش بینی ترامپ بود.»

او افزوده: «اکنون که آقای جو بایدن بر مسند قدرت قرار می گیرد انتظار اساسی این است که روابط استراتژیک بر اساس منافع مردم دو کشور در مبارزه علیه تروریسم و تامین صلح و ثبات بیش تر از گذشته تقویت و توسعه پیدا کند.»

کاربران دویچه وله دری در این زمینه نظرات متفاوت دارند. شماری آنان باور دارند که با آغاز کار بایدن سیاست امریکا در زمینه گفتگوهای صلح و مسئله خروج نیروها از افغانستان تغییر خواهد کرد، اما شمار دیگر معتقد اند که استراتژی امریکا در قبال افغانستان به حالت خود باقی خواهد ماند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق