خبرهای مرتبط

جمع

خانۀ ظلم خراب است!

چکیده: یک قطره جوهر سیاه وقتی در یک لیوان...

تلاش‌های سازمان دیدبان حقوق بشر برای تحریم ورزش افغانستان

سازمان دید‌بان حقوق بشر به تازه‌گی از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته است تا ورزش افغانستان را تحریم کند.

سرمست لقب قهرمان حقوق موسیقی جهان را از آن خود کرد

شورای جهانی موسیقی لقب قهرمان حقوق موسیقی سال ۲۰۲۲...

سفر غنی به هرات؛ دولت هیچ اهمیتی به آزادی بیان نمی‌دهد

روز پنج شنبه (2 دلو) رئیس جمهور غنی به هرات رفت. وی به ادامه سفرهای ولایتی، به منظور گشایش برخی پروژه‌ها و دیدار با بزرگان، مقامات و جامعه مدنی و برخی شخصیت‌های این ولایت وارد هرات شد.

رئیس جمهور در وضعیت وارد هرات شده که خبرنگاران هراتی سفر او را تحریم کرده بودند و با گذشت چندین ساعت حضور رئیس جمهور در هرات، سفر او در سکوت کامل گذشت و از فعالیت وی اخباری منتشر نشد.

با این حال باشندگان هرات سفر وی را به این ولایت بی‌دستاورد می‌دانند. آنان می‌گویند که نتیجۀ این سفر تنها تغییر نام میدان هوایی هرات و دیدار با افراد از پیش مشخص‌شده از سوی مقام‌های هرات، بود.

به گفته طلوع نیوز، شماری از کسانی که به نشست‌های رییس‌جمهور در هرات دعودت شده بودند نیز گفته‌اند، به‌علت انتقادهایی که از اوضاع جاری این ولایت داشتند از رفتن‌شان نزد رییس‌جمهور جلوگیری شد.

حلیمه پژواک، فعال جامعۀ مدنی هرات گفت: «شش ماه بود که ما از ادارات تحقیقات داشتیم و قرار بود یافته‌ها و چشم‌دید‌های خورا به رییس‌جمهور بازگو کنیم، اما به ما اجازه ندادند که با رییس‌جمهور دیدار داشته باشیم.»

شکیب پردیس، باشندۀ هرات نیز افزود: «توقع داشتیم که خواست‌های مردم هرات را در راستای اقتصاد، صلح و اشتغال زایی با رییس‌جمهور مطرح کنیم، اما به ما اجازه داده نشد.»

ثریا کریمی، فعال عرصۀ حقوق‌ زن در هرات که در نشست رییس‌جمهور با زنان در این ولایت شرکت کرده بود، می‌گوید بیشتر شرکت کنند‌گان این نشست کارمندان حکومت بود و به افراد دیگر فرصت حضور داده نشده بود: «زمانی که خواستیم با رییس‌جمهور ملاقات کنیم، اما از سوی چند بانو به ما اخطار داده شد که اگر شما درخواست، انتقاد و یا حرفی داشته باشید توسط نیروهای پی پی اس مورد خشونت قرار می‌گیرید.»

با این حال، رییس‌جمهورغنی در بخشی از سخنانش به هراتیان – که در یوتیوب ارگ پخش شده‌است – از حفظ آزادی بیان در مذاکرات صلح سخن می‌زند.

این در حالی است که شماری از خبرنگاران در هرات می‌گویند به آنان اجازه داده نشد تا دیدارهای رییس‌جمهور در این ولایت را پوشش دهند. به ‌گفتۀ آنان، رییس‌جمهور چیزی را که می‌گوید و چیزی را که در عمل نشان می‌دهد، متفاوت است.

فرهاد جویا، خبرنگار در هرات گفت: «با حرکتی که [روز پنج‌شنبه] رییس‌جمهور و خود ارگ در قبال رسانه‌ها و خبرنگاران انجام دادند، این احساس به تمام خبرنگاران دست می‌دهد که دولت افغانستان هیچ اهمیتی به آزادی بیان، فعالیت رسانه‌ها و خبرنگاران نمی‌دهد.»

سفرهای رییس‌جمهور به هرات همیشه با حاشیه‌هایی فربه‌تر از اصل هدف سفر به همراه بوده‌است.

در سفر ماه قوس سال ۱۳۹۷ رییس‌جمهور به ولایت هرات، یک جوان که در هنگام سخنرانی رییس‌جمهور غنی اعتراض کرد، از سوی محافظان رییس‌جمهور لت و کوب شد و سپس خانوادۀ این جوان گفتند که او از سوی امنیت ملی بازداشت شده‌است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق