خبرهای مرتبط

جمع

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

سرگردانی نیروهای ویژۀ افغان در آمریکا

وب‌سایت «اینترسپت» در گزارشی ضمن ارائه اطلاعات بیشتر از...

عبدالله: برای برقراری آتش‌بس، گفت‌وگو با طالبان جریان دارد

عبدالله، روز شنبه (4 دلو)، در مراسم گشایش کمیسیون جوانان شورای عالی مصالحه‌ ملی در کابل، گفت که برای رسیدن به صلح، باید طرح کاهش خشونت به گونه‌ کامل تطبیق و آتش‌بس برقرار شود.

او افزود: «در حال حاضر، سطح خشونت‌ها غیرقابل قبول است. مردم افغانستان توقع داشتند که دولت افغانستان و گروه طالبان در آغاز گفت‌وگوها روی کاهش خشونت توافق کنند؛ اما به دلیل اصرار طالبان به ادامه‌ جنگ، تا اکنون این توافق صورت نگرفته است.»

رئیس شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که طالبان مسلح در دور دوم مذاکرات صلح، حاضر نیستند حتی خشونت‌ها را کاهش دهند.

عبدالله عبدالله که در قصر سپیدار صحبت می‌کرد گفت که طالبان دامنه خشونت‌ها را توسعه داده و ترورهای هدفمند ادامه دارد.

به گفته او، همانطوری‌که مردم توقع داشتند در ابتدای دور دوم مذاکرات صلح، هیئت دولت و طالبان حد اقل روی کاهش خشونت‌های موثر توافق کنند؛ اما این کار تاهنوز صورت نگرفته و دلیلش هم اصرار طالبان به ادامه جنگ است.

به نقل از رسانه‌ها، رییس شورای عالی مصالحه ملی خاطر نشان کرد، وقتی طالبان به کاهش خشونت حاضر نیست؛ یک سوال بزرگی را برای مردم افغانستان ایجاد کرده‌اند.

به گفته او، در حالی که هیئت افغانستان با رهنمایی و هدایت واضح شورای مصالحه عزم و اراده خود را در میز مذاکره با روحیه تعاون ثابت کرده‌اند؛ توقع دارند که طرف طالبان نیز حداقل این تعاون را داشته باشد.

او گفته، قرار بود در ابتدای دور دوم مذاکرات دوحه، روی آتش‌بس موافقه شود؛ تا مردم از این روند حمایت می‌کردند. ولی این کار صورت نگرفته است.

عبدالله در مورد کمیسیون جوانان شورای عالی مصالحه ملی ابراز امیدواری کرد که این کمیسیون این شورا را در انسجام بیشتر برنامه‌های صلح کمک کند. این در حالی است که در هفدهم جدی، دور دوم گفت‌وگوهای صلح در قطر آغاز شد.

تا اکنون جزئیاتی از جریان این گفت‌وگوها منتشر نشده؛ اما محمدامین احمدی، عضو هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، به تازگی گفته است، گروه طالبان به این فکر می‌کند که بدون قطع جنگ و برقراری آتش‌بس، آزادی زندانیان خود را توسط امریکا عملی کند و همچنان بدون توجه به خواست عمومی به قطع جنگ، به جنگ و خشونت زیر نام جهاد تا تشکیل نظام «ناب اسلامی» ادامه دهد.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق