خبرهای مرتبط

جمع

بازنگری امریکا به معنای تغییر محتوای توافق با طالبان نیست

نماینده سابق پارلمان افغانستان گفت که بازنگری توافقنامه امریکا با طالبان به معنای تغییر محتوای آن نیست؛ زیرا شورای امنیت این توافق را تایید کرده است.

«جعفر مهدوی» دبیرکل حزب ملت افغانستان درباره تاکید دولت بایدن بر بررسی توافقنامه امریکا با طالبان اظهار داشت: برعکس خوشبینی‌هایی که در درون دولت افغانستان به وجود آمده بازنگری به معنی تغییر مفاد و محتوای توافقنامه با طالبان نیست.

به نقل از تسنیم وی به بی بی سی گفته است که شورای امنیت سازمان ملل توافقنامه طالبان با امریکا در قطر را تایید کرده است اما با این حال امکان دارد، دولت بایدن فشارهایی را بر طالبان وارد کند تا این گروه در رابطه با کاهش خشونت‌ها و دیگر سازوکارهای اجرای توافقنامه وادار شوند.

مهدوی با ادعای حمایت دولت بایدن از ایجاد دولت موقت گفت: نشانه‌هایی وجود دارد که تیم بایدن در ارتباط با روند صلح و ایجاد دولت موقت از تیم قبلی هم جدی‌تر به نظر می‌رسد.

نماینده سابق پارلمان افغانستان تاکید کرد که مذاکرات صلح به سمتی در جریان است که احتمالاً با بن‌بست مواجه خواهد شد و به این دلیل امریکا بر روی طرح دولت موقت کار می‌کند.

وی تصریح کرد: «احتمالاً در آینده نه‌چندان دور شاهد گردهمایی رهبران ارشد سیاسی افغانستان و رهبران طالبان در یکی از کشورها خواهیم شد که با حضور جامعه جهانی و کشورهای منطقه احتمالاً مدل مشابه کنفرانس بُن را شاهد باشیم تا بتوانیم همزمان هم دولت موقت به عنوان یک فرمول سیاسی اضطراری و هم آتش‌بس دایمی و سراسری را شاهد باشیم.»

گفتنی است که پیش از این «راس ویلسون» کاردار سفارت امریکا در افغانستان تاکید کرده بود که واشنگتن از طرح دولت موقت در افغانستان حمایت نمی‌کند.

با این حال منابع می‌گویند که امریکا طرحی را برای ایجاد دولت موقت  تنظیم کرده که در آن قدرت به طور مساوی بین نظام جمهوری و گروه طالبان تقسیم شده است.

در این طرح آمده که پس از امضای این توافقنامه، دولت موقت تا ایجاد یک حکومت اسلامی، که از طریق انتخابات تعیین خواهد شد، مسئولیت اداره کشور را خواهد داشت.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق