خبرهای مرتبط

جمع

مرکل: دستاوردهای افغانستان قربانی یک گروه سلطه طلب و خشن نخواهد شد

معاون اول ریاست جمهوری می‌گوید که نخست وزیر آلمان در گفت‌وگو با رییس جمهور غنی گفته که دستاوردهای افغانستان قربانی یک گروه سلطه‌طلب و خشونت‌آفرین نخواهد شد.

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری در گزارش شش و نیم صبح روز پنج‌شنبه (9 دلو) خود گفته که “شام دیروز رییس جمهور کشور با صدراعظم آلمان انگلا مرکل دیدار ویدیویی داشتند. من درین دیدار  حضور داشتم. صدراعظم المان بر نیت و اراده کشورش  روی تداوم همکاری در بخش های مختلف تاکید نمود.”

آقای صالح افزوده، خانم مرکل تصریح کرد که جامعه جهانی در دو دهه روی اهداف  مشخص و ارزش محور در افغانستان سرمایه گذاری نموده است. این دستاوردها در پای گروه‌ها سلطه طلب و خشونت آفرین قربانی نمی‌گردد. مطمین باید بود.

همچنین به گفته او، صدر اعظم آلمان از امضای قرارداد همکاری میان دولت افغانستان و شرکت زیمنس ابراز خرسندی نمود و یادآور شد که این می‌تواند آغاز ورود شرکت‌های بیشتر آلمانی به افغانستان باشد. او گفت امیدوار است روزی مناسبات میان افغانستان و آلمان بعد بزرگتر اقتصادی داشته باشد.

به نقل از جمهور، با این وجود، ارگ ریاست جمهوری نیز گفته که صدراعظم آلمان تعهد خویش را بخاطر ادامۀ کمک‌ها‌ به افغانستان اعلام کرده‌است.

در اعلامیه ارگ آمده، دو جانب در مورد کنفرانس وزرای دفاع ناتو که قرار است در ماه فبروری برگزار گردد، اهمیت آن در قبال افغانستان، تاثیر آن بالای گفت‌وگوهای صلح و پیام‌های که این کنفرانس برای تداوم حمایت از افغانستان به ویژه نیروهای امنیتی و دفاعی خواهد بود، صحبت کردند.

همچنین، رییس جمهور غنی در مورد گسترش روابط تجاری با آلمان گفته که ایجاد دهلیز هوایی میان دو کشور را مطالعه می‌کند تا تولیدات افغانستان به ویژه میوه تازه و خشک به مارکیت‌های آلمان برسد که این پیشنهاد از سوی صدراعظم آلمان مورد استقبال قرار گرفت.

آلمان از کشورهای بزرگ کمک کننده در حدود 20 سال گذشته به افغانستان بوده است. این کشور پس از امریکا و بریتانیا نیز بیشترین نیروی نظامی در افغانستان داشت.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق