خبرهای مرتبط

جمع

ایران ترمځکي لاندي یوې هوايي اډې څخه پرده پورته کړه

داسي ښکاري چي ایران دي د خپل پوځي ځواک...

نشست فارمت مسکو وضعیت افغانستان را به چالش کشید

اشتراک‌کننده‌گان پنجمین نشست مشورتی «فارمت مسکو» بیشتر در مورد...

نزدیکان استاد مشعل: از سرنوشت او اطلاعی نداریم

با گذشت پنج روز از بازداشت اسماعیل مشعل، استاد...

میلر خواستار توضیح دربارۀ شکست در افغانستان شد

وزیر دفاع پیشین آمریکا خواستار پاسخگویی جنرال ارتش این...

مواد منفجر نشده در افغانستان همچنان قربانی می‌گیرد

معاون نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان اعلام کرد...

ظریف به طالبان: از دولتی فراگیر اسلامی با حضور همه قومیت‌ها‌، مذاهب و طرف‌ها حمایت می‌کنیم

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر از دیدار ملاعبدالغنی برادر، معاون سیاسی این گروه و هیئت همراهش با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران خبر می‌دهد.

او پس از چاشت روز یک‌شنبه (۱۲ دلو) در توییتی نوشته است که دو طرف در این دیدار روی مسایل مربوط به دو کشور، وضعیت افغانستان، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح، عملی‌شدن کامل توافق‌نامۀ دوحه و نیاز صلح و امنیت در افغانستان و منطقه گفت‌وگو کرده‌اند.

خبرگزاری تسنیم ایران گزارش داده است که آقای ظریف در دیدار با هیئت سیاسی طالبان گفته است که از یک دولت «فراگیر اسلامی با حضور همه قومیت‌، مذاهب و طرف‌ها» در افغانستان حمایت می‌کنند.

بر بنیاد اطلاعات این خبرگزاری، محمدجواد ظریف در دیدار با طالبان گفته است که آمریکا «میانجی» خوبی نیست. وزیر خارجه ایران با اشاره به قانون اساسی و نظام افغانستان گفته است: «ما نمی‌توانیم شرایط را در خلاء در نظر بگیریم و این شرایط را برای رسیدن به حکومت آیندۀ مشارکتی می‌توان در نظر گرفت.»

هیئت طالبان به ریاست ملاعبدالغنی برادر سه‌شنبۀ گذشته، هفتم دلو به ایران سفر کرد. این هیئت تاکنون افزون بر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه با علی‌ شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران نیز دیدار کرده است.

وزارت خارجۀ کشور در واکنش به این سفر هیئت طالبان به ایران با نشر خبرنامه‌یی گفته بود که دولت افغانستان از سفر هیئت طالبان به ایران آگاهی دارد و پیش از سفر هیئت این گروه، مقام‌های دولت ایران دولت افغانستان را در جریان این سفر قرار داده بودند.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه نیز گفته است که این سفر در هماهنگی با دولت افغانستان صورت گرفته است.

هیئت طالبان در حالی به ایران سفر کرده که سه هفته پیش دور دوم گفت‌وگوهای صلح میان هیئت‌های دولت و طالبان در دوحه، پایتخت قطر آغاز شده، اما این گفت‌وگوها تاکنون پیش‌رفتی نداشته است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق