خبرهای مرتبط

جمع

خبرگزاری فرانسه: بیش از هزار نفر در مراسم حج امسال جان باختند

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که شمار جان‌باختگان مراسم حج...

افغان‌ها بزرگترین جمعیت پناه‌جویان در سراسر جهان

آژانس پناهجویان سازمان ملل در گزارش تازه خود اعلام...

کرېکټ نړیوال جام: د مجیب پر ځای حضرت ځاځی ۱۵ کسیز نوملړ ته اضافه شوی

افغان لوبډله به د کرېکټ شل اوریز نړیوال جام...

هُشدار غنی: شکیبایی مردم افغانستان محدود است

اشرف غنی، رئيس‌جمهور پیشین کشور در پیام عیدی خود...

برنامۀ جهانی غذا: یک چهارم مردم افغانستان گرسنه می‌خوابند

برنامۀ جهانی غذا در آستانۀ فرارسیدن عید قربان گفته...

تحقیق: در بغلان از موترهای باربری، سالانه ۱،۳ میلیون افغانی به شکل غیرقانونی گرفته میشود

یافته‌های آژانس خبری پژواک نشان می دهد که ماموران شاروالی و ترانسپورت در دروازه‌ها و بنادر شهر پلخمری، از موترهای باربری روزانه ده‌ها هزار افغانی به شکل غیرقانونی می‌گیرند. بر اساس فرمان رئیس جمهور، در داخل کشور گرفتن کمیشن از موترهای باربری به نام ترانسپورت معاف شده؛ اما ماموران شاروالی و ترانسپورت در دروازه های شهر پلخمری، از موترهای باربری به نام کمیشن ترانسپورتی و خدمات شهری پول اخذ ميکنند.

در تحقیقات آژانس خبری پژواک، واضح شده است که این افراد، پول ذکر شده را به عوض خزانۀ دولت، حیف و میل می نمایند. خبرنگار آژانس خبری پژواک، بخاطر تکمیل نمودن این گزارش؛ به محل رفته، در کنار رانندگان با مقامات نیز گفتگو کرده و همچنان تصاویرى را به دست آورده است که بر اساس آن، ماموران ترانسپورت و شاروالی از موترهای باربری پول میگیرند.

شکرالله یک تن از رانندگان در دروازۀ شمالی شهر پلخمری به آژانس خبری پژواک گفت: «از کابل بوره آوردم که آن را به مزار شریف انتقال میدهم؛ اما شما دیدید که در دروازه از نزد من ۱۰۰ افغانی گرفت.» وی در پاسخ یک سوال گفت: «اگر پول ندهم بخاطر ۱۰۰ افغانی، چندین روز در اینجا متوقف خواهم ماند و امکان لت و کوب و حتی مرگ من نیز موجود است.»

بازمحمد رانندۀ دیگر نیز به پژواک گفت که از کندز تا پلخمری در مسیر راه، دو هزار افغانی را به نام های گوناگون به پولیس، ترافیک، مامورین شاروالی و ترانسپورت داده است. وی افزود: «نمی پرسد که چه بار کردید، با چوب ایستاده می باشند و اگر پول ندهید، هم موتر را میزنند و هم شما را میزنند.»

موصوف علاوه کرد که به ولایت بلخ میرود و ممکن است تا رسیدن به هدف، یک هزار افغانی دیگر نیز به همین نام ها پرداخت نماید. تعداد زیادى از رانندگان دیگر نیز شکایات مشابه دارند و میگویند که در بدل پول هیچگونه پارچه نمی دهند. آنها میگویند که روزانه این افراد ده ها هزار افغانی به دست می آورند که به عوض خزانۀ دولت حیف و میل می شود.=

رانندگان ذکرشده، از مقامات حکومتی ذیربط خواستار حل این معضل شده اند. بر اساس قانون خدمات شهری، باید تنها از موترهای مسافربری در مکان های مشخص پول گرفته شود. اما در تصاویر که از بندر مزار شهر پلخمری به دست آورده شده است دیده می شود که ضمن موترهای مسافر بری، از موترهای باربری نیز پول گرفته می شود.

یک مسئول آمریت ترانسپورت در این منطقه که نمی خواست نامش در گزارش ذکر شود، به پژواک گفت که وی و دوستانش در اخذ پول غیر قانونی دست ندارند. وی افزود: «در کنار ما دفتر دیگر ایجاد شده است، چندین تن در آن نشسته اند، نمی دانم که با کدام نام از موترها پول می گیرند؛ اما اینقدر میدانم که این مکان را از شاروالی به قرارداد گرفته اند.»

اما محمد رسول مسئول دفتر ایجاد شده به نام شاروالی، به آژانس خبری پژواک گفت، آنها بر اساس قانون تنها در بدل خدمات شهری، از موترهای مسافر بری پول به دست می آورند. اما قسمیکه در گزارش تشریح شده، این موضوع قسم دیگر است.

محمد رسول گفت: «ما چهار تن مامورین رسمی شاروالی نمی باشیم، برای ما روزانه ٣٠٠ افغانی میدهند و ما برای شان از موتر پول میگیریم و این پول را به کسی میدهیم که این مکان را به کرایه گرفته است.» از تاریخ پارچه های موجود در این دفتر، واضح می شود که این افراد روزانه تنها به چهار یا پنج موتر پارچه ميدهند که در بدل هر پارجه، ۲۰ الی ۳۰ افغانی میگیرند.

اما قراردادی که در بخش دروازه های پلخمری، آژانس خبری پژواک به دست آورده است، این مقدار پول از مقدار تعیین شده بسیار کم است و آنها را پوره کرده نمی تواند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق