خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

گزارش سیگر در باره جنگ، ترورهای هدفمند و پیامدهای کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان

سیگر حملات هدفمند را کار طالبان و داعش خواند

«حملات هوایی امریکا در افغانستان افزایش یافته است»

اداره بازرسی ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان اعلام کرد که باوجود توافق صلح امریکا با طالبان و کاهش سطح نیروها در افغانستان، حملات هوایی امریکا در این کشور افزایش یافته است.

اداره باررسی ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگر) در گزارش تازه خود به کنگره اعلام کرد که حملات هوایی امریکا در افغانستان با وجود توافق با طالبان برای دومین سه ماه متوالی افزایش یافته است.

این در حالی است که براساس توافق با طالبان جنگنده‌های امریکایی دیگر علیه این گروه حملات هوایی انجام نمی‌دهند و تنها باید در دفاع از نیروهای امنیتی افغانستان عملیات انجام دهند.

در این گزارش آمده که باوجود توافق امریکا با طالبان برای خروج از افغانستان، مذاکرات طالبان با دولت کابل نتایج چندانی نداشته، توافقی برای آتش‌بس صورت نگرفته و در سه ماه اخیر خشونت‌ها در سطح بالا ادامه دارد.

سیگر در این گزارش تازه‌اش گفته‌‌است که حمله‌های هدفمند طالبان و گروه داعش بر مقام‌های حکومتی، رهبران جامعۀ مدنی و خبرنگاران در کابل و دیگر ولایات، افزایش یافته‌اند.

در این گزارش آمده‎است: “پنج خبرنگار در دوماه اخیر سال ۲۰۲۰ میلادی و شماری از رهبران جامعۀ مدنی” در حمله‌های هدفمند در افغانستان جان باخته‌اند.

در گزارش افزوده شده‌است که بیشتر حملات هدفمند در ولایت‌های کابل، هلمند و کندهار، صورت گرفته‌است.

گزارش می‌افزاید که با وجود خواست‌های مقام‌های امریکایی از طرف‌های درگیر جنگ برای پایان خشونت‌ها در این کشور برای پیشرفت‌ها در روند صلح افغانستان، هنوز هم خشونت‌ها، ادامه دارند.

در این گزاش اشاره شده‌است که بر بنیاد آمارهای مأموریت حمایت قاطع ناتو، ۲ هزار و ۵۸۶ غیرنظامی از ماه اکتوبر تا ۳۱ دسمبر سال گذشته در نتیجۀ خشونت‌ها در افغانستان، آسیب دیده‌اند که از این میان، ۸۱۰ تن جان باختند و ۱ هزار و ۷۷۶ تن دیگر، زخم برداشته‌اند.

بر بنیاد این گزارش، بیشتر این تلفات ناشی از انفجار ماین‌های مقناطیسی بوده‌است.

در گزارش اضافه شده‌است که با وجود ادامۀ خشونت‌ها در این کشور، تلفات غیرنظامیان نسبت به سال گذشته، ۱۴ درصد کاهش یافته‌است.

در ادامۀ این گزارش آمده‌است که یافته‌های نیروهای امریکایی در افغانستان نشان می‌دهند که حملات در شهر کابل در ماه‌های اخیر نسبت به سال گذشته، افزایش یافته‌اند.

جان باختن پنج تن در ترورهای هدفمند

یافته‌های طلوع‌نیوز به روز دوشنبه، نشان می‌دهند که در یک شبانه روز گذشته پنج تن درترورهای هدفمندانه در کابل جان باختند و دو تن دیگر از سوی دزدان تفنگدار زخمی شده‌اند.

بامداد دوشنبه، مردان تفنگدار یک کارمند امنیت ملی را در کمپنی، بخشی از حوزۀ پنجم امنیتی کابل ترور کردند.

کشورهای جهان، روز دوشنه بیشتر ترورهای هدفمندانه را به طالبان پیوند دادند. اما طالبان دست‌شان را در حملات هدفمند رد کردند.

در همین حال، تفنگداران ناشناس شام یک‌شنبه نور زمان نورستانی و محم علم نورستانی، محافظان یوسف نورستانی را در حوزۀ پنجم امنیتی شهر کابل ترور کردند.

نزدیکان آقای یوسف نورستانی می‌گویند که او در امریکا به سر می‌برد و محافظانش هنگامی که از یک مکتب شبانه به خانه بر می‌گشتند، آماج حمله تفنگداران ناشناس قرار گرفتند و جان باختند.

پس از چاشت یکشنبه نیز دو تن باشنده‌گان ولایت پکتیا که گفته می‌شود غیر نظامی بودند، در شهرک امنیت بخشی از حوزه دوازده‌هم کابل ترور شدند.

پس از اعلامیه مشترک اتحادیه اروپا، امریکا و شماری از کشورهای دیگر جهان، تاکاشی اوکادا، سفیر جاپان در کابل نیز گفت که ترورهای هدفمندان باید پایان یابند.

بربنیاد آمارهای کمیسیون مستقل حقوق بشر، تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۲ هزار تن قربانی رویدادهای شده‌اند که هیچ گروهی مسؤولیت آنها را نپذیرفته‌است.

ماندن نیروهای خارجی در افغانستان

گزارش رویترز دربارۀ حضور نیروهای خارجی در افغانستان بیشتر از زمان تعیین شده در توافقنامۀ دوحه با واکنش‌هایی رو به‌رو شده‌است.

ناتو گفت که این گزارش گمراه کننده‌است و تا کنون دربارۀ ادامۀ حضور نیروهای خارجی در افغانستان تصمیمی گرفته نشده‌است؛ اما این سازمان ادامۀ خشونت‌ها را از سوی طالبان، تضعیف کنندۀ روند صلح می‌داند و از این گروه می‌خواهد که به تعهداتش در توافقنامۀ دوحه عمل کند.

اما طالبان در واکنش به اعلامیه مشترک اخیر اتحادیه اروپا و شماری از کشورهای دیگر، به عملی‌شدن توافقنامۀ دوحه اشاره کردند و گفتند که اگر این توافقنامه نادیده گرفته شود و برای ادامۀ جنگ و حضور نیروهای خارجی بهانه جویی شود، این گروه از ارزش‌ها، خاک، کشور و حقوق شان دفاع خواهند کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‎گوی طالبان در این باره گفت: “اگر کسی توافقنامۀ دوحه را نادیده بگیرد و برای دوام جنگ و تمدید اشغال بهانه جویی کند، پس ملت مجاهد افغانستان چنانکه در تاریخ ثابت کرده‌است، از ارزش‌ها، خاک، کشور و حقوق خود دلیرانه دفاع می‌تواند.”

از سوی دیگر، امریکا در حالی توافقنامۀ دوحه را بررسی می‌کند که هیئت‌های طالبان برای رایزنی، به ایران و روسیه، دو رقیب امریکا رفته‌اند.

در حالی که خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران ایران در گزارشی از دیدار ملا عبدالغنی برادر، برادر معاون سیاسی طالبان و جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفته‌است که آقای ظریف از یک “حکومت فراگیر اسلامی” پشیتبانی کرده‌است، اما سخن‌گوی وزارت خارجه ایران و نیز طالبان این گزارش را رد کرده‌اند.

این رویدادها در حاشیۀ دور دوم مذاکرات صلح در حالی پیش آمده‌اند که از ۱۵ روز بدینسو هیئت‌های دو طرف هیچ نشستی را برگذار نکرده‌اند. در همین حال دیرز نیز در اثر حملات هدفمند در کابل و سایر ولایات به شمول محمد عاطف داعی، رئیس شورای جمعیت اصلاح افغانستان سه تن کشته و 7 تن دیگر زخمی شدند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق