خبرهای مرتبط

جمع

نبیل نام سه تروریست خطرناک آی اس آی را با جلسه شش و نیم شریک کرد

رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان نام‌ها و فعالیت‌های سه تروریست خطرناک سازمان استخباراتی پاکستان را – که در افغانستان فعالیت دارند – با جلسه شش و نیم شریک کرد.

آقای نبیل در صفحه فیسبوک خود گفته که فتوا و  مشروعيت قتل و كشتار عام مردم بيگناه در شهر كابل و ديگر شهرها، قرا و قصبات افغانستان كه در اين روزها به شدت جريان دارد، از دو مرجع صادر شده؛ یا به اساس فتواى قاضى‌القضات طالبان شيخ عبدالحكيم (رییس هیات مذاکراتی طالبان) و یا مرجع دومى که بيرون از دايره تسلط این گروه‌ است.

به گفته او، بارها و بر اساس اطلاعات دقیق و مستند گفته‌ام كه بعضى از حملات در كابل و ديگر شهرها را گروپ‌هاى كوچک تروريستى كه به ‌گونهٔ مستقيم از سوى ادارات استخباراتى پاكستان اداره می‌گردند، انجام می‌دهند. حتى اكثراً اصلاً رهبرى طالبان از پلان و برنامهٔ اين كشتار عام آگاه نيستند.

به گزارش جمهور، نبیل بیان داشته، واضح است كه طالب در اين رابطه نمی‌تواند، موقف بگيرند، چون مستقل نيستند و پاكستان آنها را به گروگان گرفته‌اند؛ در غير آن به يقين طالبان خوب می‌دانند كه كدام گروپ‌ها با دریافت هدايت مستقيم از استخبارات پاكستان به اين كشتار افغانان بی‌دفاع می‌پردازند، ولى از ترس و هراس ادارات استخباراتى پاكستان نمی‌توانند در رابطه موقف بگيرند.

به گفته او، طالبان به دو دليل در اين رابطه موقف گرفته نمی‌توانند، اول اينكه؛ سوال جدى در اذهان‌عامه و جامعه بين المللی خلق می‌شود كه اگر رهبری طالبان بالای صفوف‌شان تسلط ندارند، چرا بايد تنها با طالبان مصالحه صورت گيرد؟ دوم اینکه؛ اگر طالبان تسلط كامل بالاى افراد خود دارند؛ پس بايد جوابگو باشند كه چرا و چگونه مردم عام افغانستان با وجود قتل عام اينهمه مردم بيگناه بالاى طالبان اعتماد نمايند كه تغير كرده‌اند.

آقای نبیل بیان داشته: “اینک معلومات حلقه تروريستى كه در عقب بعضى حملات تروريستى قرار دارند و مستقيماً از ادارات استخباراتى پاكستان هدايت مي‌گيرند، را با مردم و نيرو‌هاى امنيتى و دفاعى  شریک مي‌سازم، چون بخش‌های مسئول در حکومت دروازه‌های رابطه را با ما بنابه دلایل سیاسی بسته‌اند. و بالاى ما تحريم اطلاعاتى را وضع كرده‌اند، مانعی نیست و ما در راستای اطلاع‌رسانی به مردم، وظیفه‌ ملى و وجدانی خود را ادا می‌نماییم.”

به گفته او، شخص اول حاجی احمدشاه نام دارد و دارای روابط نزدیک با ISI و MI یا سرویس استخبارات نظامی پاکستان است. او در فعالیت‌های تروریستی در شهر کابل و بعضی ولایات افغانستان تحت حمایه استخبارات پاکستان بی‌حد فعال می‌باشد.

او تاکید کرده که شخص مذکور از استخبارات پاکستان به ‌طور مستقیم “طالبان، شبکۀ حقانی و لشکر طیبه” را در افغانستان در بخش لوژستیکی اکمال و هم‌کاری نموده و برای حملات تروریستی زمینه‌سازی می‌کند. حاجی احمدشاه به کابل نیز رفت‌وآمد داشته و با بعضی از اشخاص روابط نزدیک دارد و در حملات فعلی در کابل سهم گسترده دارد.

آقای نبیل یادآور شده که شخص دوم قاری جواد نام دارد. او به ‌طور مستقیم از سوی ISI حمایت و تمویل می‌گردد و نزدیک به پنج‌صد تن افراد جنگ‌جو را رهبری می‌نماید. قاری جواد در ولایت لوگر و ولسوالی‌های کابل فعالیت‌ داشته و در حملات کنونی کابل نیز دست مستقیم دارد.

به گفته او، شخص سوم سیف‌الله مجاهد حقانی نام دارد. او مسئولیت تربیه افراد انتحاری و بم‌های انفجاری را داشته و در این بخش دارای تجربه‌ کافی نیز می‌باشد. سیف‌الله مجاهد حقانی در انفجارات شاهراه‌ها و ترور‌های هدف‌مند مستقیماً دست داشته و از استخبارات پاکستان به ‌طور مستقیم هدایت گرفته و آن ‌را عملی می‌نماید.

این درحالی است که اخیراً ترورهای هدفمند و انفجارات کور در کابل و سایر شهرها به شدت افزایش یافته است. طالبان از گرفتن مسئولیت این رخدادها خودداری می‌کنند؛ اما دولت این انفجارات و ترورهای هدفمند را کار طالبان عنوان کرده‌است.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق