خبرهای مرتبط

جمع

استانکزی: درهای علم نباید به روی کسی بسته شود

شیرمحمد عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت خارجۀ امارت اسلامی...

حامد کرزی خواستار آزادی فوری مطیع‌الله ویسا شد

حامدکرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در واکنش به بازداشت...

وقوع انفجار در کابل 10 کشته و زخمی برجا گذاشت

وقوع انفجاری که امروز (دوشنبه، 7 حمل) در شهر...

تا زمان برقراری صلح دایمی و پایدار در افغانستان، ناتو به پشتیبانی‌اش ادامه می‌دهد

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو در حاشیۀ نشست ناتو گفت، تا زمانی که صلح دایمی و پایدار در افغانستان حاکم نشود، به پشتیبانی‌شان از این کشور ادامه خواهند داد.

قرار بود نشست وزیران دفاع ناتو روز چهارشنبه (بیست‌ونهم دلو) و روز پنج‌شنبه در بروکسل، پایتخت بلجیم به صورت آنلاین برگزار شود.

دبیرکل ناتو می‌گوید که پس از صحبت با وزیران دفاع این سازمان به این نتیجه رسیده‌اند تا در این نشست در مورد ادامۀ حضور یا خروج‌شان از افغانستان تصمیم‌گیری نکنند.

لیلما سدید احمدی، خبرنگار آزاد که در بروکسل حضور دارد، به نقل از ینس استولتنبرگ می‌گوید، ناتو به‌زودی افغانستان را ترک نخواهد کرد. او گفته است که آن‌ها نمی‌خواهند بیش‌تر از زمان مناسب در افغانستان بمانند؛ اما تا فرارسیدن آن موقع، از افغانستان بیرون نمی‌شوند.

به گفتۀ بانو سدید، در نشست حاشیه‌یی وزیران دفاع ناتو، دبیرکل ناتو بر پشتیبانی مالی و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان تا سال ۲۰۲۴ تأکید کرده است.

بانو سدید به سلام‌وطندار گفته است که یک دیپلمات سفارت امریکا در ناتو گفته است که ادارۀ آقای بایدن در مورد این‌که طالبان بر تعهدات‌شان با امریکا نظر به موافقت‌نامه عمل کرده‌اند یا نه؟ به صورت دقیق بررسی خواهد کرد.

آقای استولتنبرگ روند صلح افغانستان را شکننده می‌خواند و می‌گوید که طالبان باید نظر به موافقت‌نامه روابط‌شان را با گروه‌های تروریستی قطع کنند و میزان خشونت‌ها و حمله بر غیرنظامیان را کاهش دهند.

در این نشست، دبیرکل ناتو گفته که پیش‌رفت‌های اقتصادی و اجتماعی، آزادی بیان و حقوق زنان از جمله دستاوردهایی‌اند که آنان در مدت ۲۰ سال حضورشان در افغانستان به ‌دست آورده‌اند و نمی‌خواهند این دستاوردها نادیده گرفته شود.

لوید جیمز آستین، وزیر دفاع امریکا نیز در آستانۀ نشست وزیران دفاع ناتو می‌گوید، باید به گونۀ مشترک روی تمام مواردی که در نشست ناتو بحث می‌شود، تصمیم بگیرند و عمل کنند.

ناتو و امریکا در حالی خواهان کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان در افغانستان‌اند که ۵ ماه از آغاز گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی می‌گذرد و در این مدت بیش از ۱۰۰ حمله در کشور صورت گرفته که صدها کشته و زخمی در پی داشته است. حکومت افغانستان هم‌واره طالبان را مسئول بیش‌تر این حمله‌ها می‌داند، اما در بسیاری موارد طالبان انگشت اتهام را به جانب حکومت افغانستان نشانه رفته‌اند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق