خبرهای مرتبط

جمع

افغان‌ها بزرگترین جمعیت پناه‌جویان در سراسر جهان

آژانس پناهجویان سازمان ملل در گزارش تازه خود اعلام...

کرېکټ نړیوال جام: د مجیب پر ځای حضرت ځاځی ۱۵ کسیز نوملړ ته اضافه شوی

افغان لوبډله به د کرېکټ شل اوریز نړیوال جام...

هُشدار غنی: شکیبایی مردم افغانستان محدود است

اشرف غنی، رئيس‌جمهور پیشین کشور در پیام عیدی خود...

برنامۀ جهانی غذا: یک چهارم مردم افغانستان گرسنه می‌خوابند

برنامۀ جهانی غذا در آستانۀ فرارسیدن عید قربان گفته...

روز جهانی مبارزه با کار کودکان؛ اوچا: ۱۹ درصد کودکان افغانستان کارگر هستند

دفتر هماهنگ‌کنندۀ کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید...

تشدید جنگ‌ها در کندز صدها خانواده را بی‌خان‌‌و‌مان کرده است

شماری از باشنده‌گان کندز می‌گویند که در یک‌ماه اخیر، صدها خانواده در پی ناامنی و نبردها از ولسوالی امام‌صاحب این ولایت، بی‌جا شده‌‌‌اند. به گفتۀ این باشنده‌‌‌گان، تهدید طالبان زنده‌‌‌گی آنان را زیر تأثیر قرار داده‌‌ ‌است و آنان مجبور شده‌اند خانه‌‌‌های‌شان را رها کنند و به بخش‌های امن در مرکز این ولایت، پناه بیاورند.

خال‌محمد ۶۰ ساله، باشندۀ روستای «پاده‌ خاو»، از مربوطات ولسوالی امام‌صاحب کندز است. او که در اثر ناامنی به مرکز شهر بی‌جا شده‌ است، از بی‌توجهی دولت به بی‌جاشده‌گان این ولایت، سخت انتقاد می‌کند.

به گفتۀ او، خانۀ مسکونی‌اش در اثر جنگ میان نیروهای دولتی و طالبان به ویرانه‌ مبدل شده ‌است. او می‌افزاید، از چند روز به این‌سو در مرکز شهر در حالت بی‌سرنوشتی به‌ سر می‌برد و جایی برای بودوباش ندارد.

به گزارش سلام وطن‌دار، خال‌محمد می‌گوید: «شب جای خواب نداریم، روز تا شب می‌گردیم، شب که می‌شود حیران می‌مانیم به کجا رویم. اگر بخواهیم حویلی بگیریم، ماهانه پنج هزار افغانی آن‌هم شش‌ماه پیش‌پرداخت می‌خواهد. در جای خودمان شب بمباری است، طیاره است، گناه ما چیست؟»

برخی از بی‌جاشده‌گان دیگر هم روایت‌های دردناک از جریان درگیری‌ها در مناطق‌شان دارند. آنان می‌گویند، جنگ و ناامنی دارو ندارشان را به خاک یک‌سان کرده است و کودکان‌شان نیز در اثر زد و خورد میان نیروهای دولتی و طالبان زخم برداشته‌اند.

نظام‌الدین، باشندۀ ولسوالی امام‌صاحب ولایت کندز به سلام‌وطندار چنین می‌گوید: «در خانه بودم، سحرگاهی بود که جنگ شروع شد. یک پسر خُردم در گوشش چره خورده، توسط راکت چره خورده است. از خانه برآمدم، همین‌طور گرد خانه‌ام ماین فرش شده بود، به خانه‌ام رفته نتوانستم.»

محمدیوسف ایوبی، رئیس شورای ولایتی کندز نیز می‌‎گوید که در اثر تشدید درگیری‌های اخیر، صدها خانواده از مناطق مختلف ولسوالی امام‌صاحب کندز، به مرکز این ولایت آواره شده‌اند. به گفتۀ او، این خانواده‌ها در وضعیت بدی به‌ سر می‌برند و هنوز هیچ‌گونه کمکی از سوی ادارۀ محلی و دفاتر هم‌کار به آنان نشده ‌است.

آقای ایوبی می‌گوید: «از اثر جنگ‌ها و ناامنی‌های اخیر صدها خانواده از مناطق بخمل‌کوچه و اطراف روضۀ ولسوالی امام‌صاحب آواره شده‌اند. وضعیت زنده‌گی‌شان خیلی خراب است. تاکنون هیچ‌گونه کمک غذایی و غیرغذایی ادارۀ محلی برای‌شان نکرده است. خواست ما این است که هرچه عاجل به این‌ها رسیده‌گی شود.»

غلام‌سخی رسولی، رئیس مهاجران و عودت‌کننده‌گان کندز می‌گوید، آنان در بیش‌تر از یک‌ماه ۳۰۰ درخواست از افراد بی‌جاشده از ولسوالی امام‌صاحب به هدف کمک دریافت کرده‌اند. به گفتۀ آقای رسولی، پس از شناسایی افراد نیازمند، به آنان کمک‌های غذایی و غیرغذایی صورت می‌گیرد. رئیس مهاجران و عودت‌کننده‌گان کندز می‌افزاید که در شش‌ماه پسین دو هزار خانواده که در اثر جنگ و ناامنی از ولسوالی امام‌صاحب بی‌جا شده بودند، کمک دریافت کرده‌اند.

امام‌صاحب از ولسوالی‌های ناامن ولایت کندز است. در این ولسوالی در چند سال اخیر هزاران خانواده به دلیل جنگ و ناامنی از خانه‌های‌شان بی‌جا شده‌اند. این آواره‌گان این روزها هم‌زمان با ناامنی‌ها، زمستان سردی را نیز پشت سر می‌گذارند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق