خبرهای مرتبط

جمع

شکایت از تعیینات افراد غیر حرفه‌ای در ادارات دولتی

شماری از کارمندان ادارات دولتی می‌گویند که گماشتن افراد...

گزراش: مردم افغانستان از خدمات صحی باکیفیت محروم‌اند

سازمان داکتران بدون مرز (MSF) می گوید که افغان‌ها...

حامد کرزی به آلمان سفر کرد

منابع به روزنامۀ دنیا می‌گویند که حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان روز گذشته (یکشنبه، 16 دلو) به کشور آلمان سفر کرد.

احیای زنده‌گی با چند روش ساده!

اصلی وجود دارد به نام: «کمتر، بیشتر است.» با...

تام وست: سیاست‌های طالبان ارسال کمک‌ها را به افغانستان تهدید می‌کند

توماس وست، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا برای افغانستان...

«امریکا از روند دیپلماتیک برای پایان‌دادن به جنگ افغانستان قویاً پشتی‌بانی می‌کند»

رئیس‌جمهور امریکا می‌گوید که دولت به رهبری او از روند جاری دیپلماتیک برای پایان‌دادن به جنگ افغانستان قویاً پشتی‌بانی می‌کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا که روز گذشته (جمعه، اول حوت) در نشست امنیتی مونیخ به گونۀ آن‌لاین صحبت می‌کرد، گفت هم‌چنان به این موضوع که اطمینان حاصل شود افغانستان بار دیگر پناهگاهی امنی برای فعالیت‌های تروریستی علیه امریکا، متحدانش و منافع آن‌ها مبدل نشود، پای‌بند می‌ماند.

به نقل از سلام وطن‌دار، رئیس‌جمهور امریکا گفت که کشورش متعهد شده است با متحدان و شریکان خود در ناتو در مورد پیش‌رفت در افغانستان مشوره کند. آقای بایدن پس از آغاز کارش به عنوان رئیس‌جمهور امریکا برای نخستین‌بار دربارۀ روند صلح افغانستان سخن گفته است.

این روند در زمان دولت به رهبری دونالد ترامپ آغاز شد و در نتیجۀ گفت‌وگوهای طولانی امریکا و طالبان موافقت‌نامه‌یی را در دهم حوت سال گذشته امضا کردند.

دولت بایدن در حال بررسی این موافقت‌نامه و تعهداتی‌ است که طالبان در زمینۀ کاهش خشونت‌ها، قطع روابط با القاعده و دیگر گروه‌های ترویستی و پیش‌برد گفت‌وگوهای معنادار با دولت افغانستان و دیگر طرف‌‌ها در این موافقت‌‌نامه پذیرفته‌اند.

بر بنیاد این موافقت‌نامه، نیروهای خارجی باید در ماه می ام‌سال از افغانستان بیرون شوند. وزیران دفاع ناتو در نشست دو روزۀ‌شان که چهارشنبه و پنج‌شنبۀ هفتۀ گذشته برگزار شد، در این مورد تصمیمی نگرفته‌اند. در همین حال، لوید آستین، وزیر دفاع امریکا نیز گفته است که کشورش شتاب‌زده و با بی‌نظمی افغانستان را ترک نخواهد کرد.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق