خبرهای مرتبط

جمع

آمریکا خواستار فشار شورای امنیت بر حکومت سرپرست در افغانستان شد

نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل از شورای امنیت خواست...

بازگشت میزان هزینۀ خدمات قنسولی سفارت افغانستان در تهران در پی واکنش‌ها

دو روز پس از افزایش بی‌سابقه خدمات قنسولی سفارت...

افغانستان په اسیايي سیالیو لومړی مډال وګاټه

د چين په هانګ ژو اسیایي سیالیو کې د...

خواست دولت آلمان از شهروندانش برای خروج از افغانستان

وزارت امور خارجۀ آلمان با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز...

«امریکا از روند دیپلماتیک برای پایان‌دادن به جنگ افغانستان قویاً پشتی‌بانی می‌کند»

رئیس‌جمهور امریکا می‌گوید که دولت به رهبری او از روند جاری دیپلماتیک برای پایان‌دادن به جنگ افغانستان قویاً پشتی‌بانی می‌کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا که روز گذشته (جمعه، اول حوت) در نشست امنیتی مونیخ به گونۀ آن‌لاین صحبت می‌کرد، گفت هم‌چنان به این موضوع که اطمینان حاصل شود افغانستان بار دیگر پناهگاهی امنی برای فعالیت‌های تروریستی علیه امریکا، متحدانش و منافع آن‌ها مبدل نشود، پای‌بند می‌ماند.

به نقل از سلام وطن‌دار، رئیس‌جمهور امریکا گفت که کشورش متعهد شده است با متحدان و شریکان خود در ناتو در مورد پیش‌رفت در افغانستان مشوره کند. آقای بایدن پس از آغاز کارش به عنوان رئیس‌جمهور امریکا برای نخستین‌بار دربارۀ روند صلح افغانستان سخن گفته است.

این روند در زمان دولت به رهبری دونالد ترامپ آغاز شد و در نتیجۀ گفت‌وگوهای طولانی امریکا و طالبان موافقت‌نامه‌یی را در دهم حوت سال گذشته امضا کردند.

دولت بایدن در حال بررسی این موافقت‌نامه و تعهداتی‌ است که طالبان در زمینۀ کاهش خشونت‌ها، قطع روابط با القاعده و دیگر گروه‌های ترویستی و پیش‌برد گفت‌وگوهای معنادار با دولت افغانستان و دیگر طرف‌‌ها در این موافقت‌‌نامه پذیرفته‌اند.

بر بنیاد این موافقت‌نامه، نیروهای خارجی باید در ماه می ام‌سال از افغانستان بیرون شوند. وزیران دفاع ناتو در نشست دو روزۀ‌شان که چهارشنبه و پنج‌شنبۀ هفتۀ گذشته برگزار شد، در این مورد تصمیمی نگرفته‌اند. در همین حال، لوید آستین، وزیر دفاع امریکا نیز گفته است که کشورش شتاب‌زده و با بی‌نظمی افغانستان را ترک نخواهد کرد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق