خبرهای مرتبط

جمع

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

سرگردانی نیروهای ویژۀ افغان در آمریکا

وب‌سایت «اینترسپت» در گزارشی ضمن ارائه اطلاعات بیشتر از...

روز جهانی کودک؛ تلاش کودکان افغان برای مهیای یک لقمه نان

گزارش از رفیع‌الله انوری

یونیسف می‌گوید: «مشکل است که روز جهانی کودک را در افغانستان در شرایطی که کودکان در این کشور وضعیت مناسبی ندارند، تجلیل نمود.»

امروز شنبه، 29 عقرب روز جهانی کودک است. بیش‌ترینه کودکان افغان از تحصیل محروم‌ بوده و از عدم دسترسی به امکانات اولیه مانند خوراک و پوشاک رنج می‌برند.

در همین حال شماری از کودکان در شهر کابل از نبود امکانات و معضلات زنده‌گی‌شان حکایت دارند.

علی 10 ساله یک کودک کار است که در جاده‌های کابل اسپند دود می‌کند. او می‌گوید که صبح تا شب کار می‌کند تا لقمه‌ نانی برای خود و خانواده‌اش مهیا سازد. «صبح تا شب در جاده‌ها اسپند دود می‌کنم اما 50 تا 60 افغانی زیاد کار کرده نمی‌توانم، بعضی‌ها دل‌شان می‌سوزد و پول می‌دهند و بعضی‌ها نمی‌دهند.»

ضیا 9 سال سن دارد. او نیز مانند صد‌ها کودک دیگر بوت پالشی می‌کند. وی مشکلات زنده‌گی‌اش را می‌گوید و آرزویش درس خواندن و رفتن به مکتب است. او می‌افزاید: «می‌خواهم به مکتب بروم اما کسی جز من نان‌آور خانه‌مان نیست. مجبور استم که صبح تا شب کار کنم و لقمه نانی برای خانواده‌ام ببرم.»

این کودک حکایت دارد که با 70 یا 80 افغانی‌ای که روزانه کار می‌کند توان حل مایحتاج زنده‌گی را ندارد. ضیا از حکومت فعلی می‌خواهد که ضمن مهیا ساختن کار، زمینه درس خواندنش نیز فراهم شود.

بیشتر بخوانید:

با این حال، صندوق حمایت از کودکان ملل متحد «یونیسف» اعلام نمود که از روز جهانی کودک در افغانستان تجلیل نمی‌کند و در لگوی شبکه‌های اجتماعیِ مربوط به این سازمان از رنگ سیاه به جای رنگ آبی در استفاده می‌نماید.

سازمان حمایت از کودکان در گزارشی می‌گوید که حدود 14 میلیون کودک در افغانستان به غذای کافی دسترسی ندارند.

یونیسف نگرانی خود را دربارۀ سرنوشت این کودکان ابراز نموده و هم‌چنان در صفحۀ رسمی توییتر خود نگاشته است: «مشکل است که روز جهانی کودک را در افغانستان در شرایطی که کودکان وضعیت مناسبی ندارند، تجلیل نمود.»

لینک کوتاه خبر:
https://dunia.af/?p=8223

همرسانی کنید

رفیع‌الله انوری
رفیع‌الله انوریhttp://dunia.af/
رفیع‌الله انوری، خبرنگار روزنامه دنیا است که از سال 1398 فعالیت خود را در این رسانه آغاز کرده است.