خبرهای مرتبط

جمع

دست‌نوشتۀ‌های انشتین به ارزش میلیون‌ها یورو به لیلام گذاشته شد

مجموعه‌ای از دست نوشته‌های آلبرت انشتین، فزیکدان مشهور آلمانی قرار است روز سه‌شنبه در پاریس به لیلام گذاشته شود و انتظار می‌رود که این دست نوشته‌های کم‌یاب به بهای میلیون‌ها یورو فروخته شوند.

بنا بر گزارش خانۀ تجارت آثار هنری «کریستیز» که در لیلام خانۀ خود مجری این رویداد است، این دست نوشته‌ها شامل یادداشت‌های مقدماتیِ دستاورد کلیدی انشتین دربارۀ نظریه نسبیت است و ارزش آن‌ها بین دو تا سه میلیون یورو تخمین زده می‌شود.

کریستیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «بدون شک این ارزشمندترین دست نوشته انشتین است که تا کنون به لیلام گذاشته شده است.»

این سند ۵۴ صفحه‌ای در سال‌های ۱۹۱۳ و ۱۹۱۴ میلادی در شهر زوریخ سویتزرلند توسط انشتین و میکله بسو، مهندس سویتزرلند و هم‌کار معتمدش نوشته شده است.

در بیانیه «کریستیز» آمده که این دست نوشته‌ها «به‌لطف میکله بسو برای آیندگان حفظ شده است.»

بیشتر بخوانید:

فریدالله ادیب‌آیین؛ مخترع و مجموعه‌دار آثار هنری

یاد‌ها و خاطره‌ها؛ یادی از استاد عالم شوقی

ابراهیم عابد؛ کمیدین پرآوازه و برجسته کشور

به گزارش این خانه لیلام، حفظ این دست نوشته‌ها «تقریباً شبیه یک معجزه» است؛ زیرا بعید است که خود آلبرت انشتین برای نگه‌داری آن‌ها که به نظرش تنها یکسری متن ساده بوده، کاری انجام داده باشد اما امروز این اسناد، وسیله‌ای شگفت‌انگیز برای «غوطه رفتن در ذهن بزرگترین دانشمند قرن بیستم» محسوب می‌شوند.

انشتین که در سال ۱۹۵۵ میلادی در سن ۷۶ سالگی درگذشت، یکی از بزرگ‌ترین فزیکدانان تاریخ است که با نظریه نسبیت خود، انقلابی در فزیک نظری ایجاد کرد و سهم عمده‌ای در شکل‌گیری نظریه مکانیک کوانتومی داشت.

لینک کوتاه خبر
https://dunia.af/?p=8237

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق