خبرهای مرتبط

جمع

آمریکا خواستار فشار شورای امنیت بر حکومت سرپرست در افغانستان شد

نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل از شورای امنیت خواست...

بازگشت میزان هزینۀ خدمات قنسولی سفارت افغانستان در تهران در پی واکنش‌ها

دو روز پس از افزایش بی‌سابقه خدمات قنسولی سفارت...

افغانستان په اسیايي سیالیو لومړی مډال وګاټه

د چين په هانګ ژو اسیایي سیالیو کې د...

خواست دولت آلمان از شهروندانش برای خروج از افغانستان

وزارت امور خارجۀ آلمان با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز...

چین به آمریکا: ثروت‌مندترین کشور جهان در حال غارت فقیرترین است

روزنامه دنیا: هوا چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به فرمان اجرایی بایدن برای مصادره نیمی از دارایی‌های افغانستان به نفع خانواده‌های کشته‌شدگان 11 سپتمبر را غارت آشکار مردم افغانستان خواند.

چونینگ در توئیتی نوشت: ثروت‌مندترین کشور جهان بطور آشکار در حال غارت فقیرترین است! به هر بهانه‌ای که باشد، ثروت مردم افغانستان باید در اختیار خودشان باشد و آن را کنترول کنند، به ویژه در زمانی که بسیار به آن نیاز دارند.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین چندی قبل در یک نشست خبری با ابراز همدردی با مردم افغانستان به دلیل بحران جاری این کشور تصریح کرد: اگرچه نظامیان آمریکایی از افغانستان خارج شده‌اند، اما پیامدهای اشغال نظامی 20 ساله با شدت فزاینده باقی مانده است.

روزنامه دنیا را در فیس‌بوک و توییتر دنبال کنید

وی با مسئول دانستن آمریکا به عنوان «مقصر» بحران افغانستان اظهار داشت که نه تنها آمریکا به طور غیرمسئولانه‌ای از افغانستان خارج شد، بلکه برای بدتر کردن اوضاع اقتصادی و معیشت مردم افغانستان نیز تحریم‌های یک‌جانبه‌ای را علیه این کشور اعمال کرد.

براساس بیانیه منتشر شده توسط وزارت خارجۀ چین، وبین افزود: ما از آمریکا می‌خواهیم که با اشتباهات خود مستقیماً مقابله کرده و به آن‌ها فکر کند، مسئولیت‌های بین‌المللی خود را برعهده بگیرد، دارایی‌های افغانستان را آزاد کند و تحریم‌های یک‌جانبه را در اسرع وقت لغو کند و تلاش کند تا به جای پاشیدن نمک به زخم مردم افغانستان آسیب‌هایی را که به آن‌ها وارد کرده است را جبران کند.

لینک کوتاه خبر

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق