خبرهای مرتبط

جمع

ادارۀ امر به‌ معروف خطاب به محتسبین در هرات: در امورات شخصی مردم مداخله نکنید

رئیس امر ‌به ‌معروف و‌نهی‌از‌منکر حکومت سرپرست در ولایت...

د دوحې فارمټ غونډه؛ پر څه خبرې کېږي؟

د دوحې فارمټ ناسته چې د قطر او اندونیزیا...

کنایۀ نبیل به ایران: کبوتر با کبوتر، باز با باز

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در واکنشی...

وضع محدودیت شب‌گردی بر‌ باشندگان ولایت پکتیکا از سوی نظامیان پاکستانی

به نقل از منابع محلی از ولایت پکتیکا، نظامیان...

طالبان بايد د دیپلوماتيکو اړيکو له پاره اصلاحات راولي

چين ويلي دي چې په افغانستان کې د طالبانو...

حامد کرزی خواستار برگزاری لویه جرگۀ مشورتی شد

منبع: فرنس 24

روزنامه دنیا: بعد از شش ماه حاکمیت دوبارۀ امارت اسلامی در افغانستان، هر چند که اکثر سیاسیون حکومت اشرف غنی کشور را ترک کردند، اما حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان جزو معدود سیاسیونی است که کشور را ترک نکرده است.

حامد کرزی در مصاحبه‌ای با فرنس 24 از امارت اسلامی خواست تا لویه جرگه را که تمامی اقشار جامعۀ در آن سهیم باشند، برگزار نماید.

آقای کرزی تصمیم اخیر بایدن را مبنی بر تقسیم ذخایر ارزی منجمد شدۀ افغانستان به قربانیان حملات 11 سپتمبر و بخشی از آن برای کمک به مردم افغانستان اظهار کرد که این دارایی‌ها مربوط به مردم افغانستان است.

 وی اختصاص دادن نیمی از 7 میلیارد دالر دارایی‌های افغانستان را به خانواده‌های قربانیان حملات 11 سپتمبر کار اشتباه خطاب نمود.

آقای کرزی در ادامه افزود که وی به تصمیم امارت اسلامی مبنی بر باز شدن دروازه‌های مکاتب به روی دختران باور دارد.

به گفتۀ رئیس‌جمهور پیشین کشور، قبل از به رسمیت شناختن امارت اسلامی توسط جامعۀ جهانی، اول‌تر از همه نیاز است که تمام افغان‌ها گرد هم‌ بیایند و دربارۀ آیندۀ کشور بحث و گفت‌وگو نمایند.

«من و داکتر عبدالله، رئیس اجرایی سابق به طور رسمی از طالبان خواسته‌ایم که لویه جرگه را برگزار کنند و آن‌ها اظهار امیدواری کردند که لویه جرگه برگزار خواهد شد.»

آقای کرزی دربارۀ مکاتب دختران و بازگشت زنان به محل کارشان خاطر نشان کرد که نباید درمورد بازگشت دختران به مکتب و زنان به محل کار استثنایی وجود داشته باشد.

روزنامه دنیا را در فیس‌بوک و توییتر دنبال کنید

در حالی که امارت اسلامی گفته که به زودی قرار است مکاتب به روی دختران باز شود، آقای کرزی در این رابطه اطمینان داد که امارت اسلامی به دختران اجازۀ برگشت به مکاتب را داده است.

در آخر آقای کرزی اظهار کرد که در اواسط ماه اگست، وی درمورد مسایل صلح و حکومت انتقالی توافق و گفت‌و‌گوهایی با ارگ داشت، اما زمانی که اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین کشور افغانستان را ترک کرد، توافق به شکست مواجه شد.

لینک کوتاه خبر

اشتراک گذاری

رفیع‌الله انوری
رفیع‌الله انوریhttp://dunia.af/
رفیع‌الله انوری، خبرنگار روزنامه دنیا است که از سال 1398 فعالیت خود را در این رسانه آغاز کرده است.