خبرهای مرتبط

جمع

خانۀ ظلم خراب است!

چکیده: یک قطره جوهر سیاه وقتی در یک لیوان...

تلاش‌های سازمان دیدبان حقوق بشر برای تحریم ورزش افغانستان

سازمان دید‌بان حقوق بشر به تازه‌گی از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته است تا ورزش افغانستان را تحریم کند.

سرمست لقب قهرمان حقوق موسیقی جهان را از آن خود کرد

شورای جهانی موسیقی لقب قهرمان حقوق موسیقی سال ۲۰۲۲...

افزایش عملیات نظامی پاکستان در مرز افغانستان

روزنامه دنیا: خبرگزاری رویترز گزارش داده است که پاکستان عملیات نظامی خود را در امتداد مرز افغانستان تشدید کرده است.

رویترز به نقل از ارتش پاکستان گفته که حمله‌های تندروان در مناطق مرزی پاکستان و افغانستان افزایش یافته است.

ارتش پاکستان افزوده اخیراً حمله‌هایی که توسط گروه‌های جدایی‌طلب در یک ماه گذشته انجام و دست‌کم ۱۴ سرباز پاکستانی در آن کشته شده‌، شامل افرادی بوده که از افغانستان وارد خاک پاکستان شده‌اند.

اما امارت اسلامی ادعای پاکستان را رد می‌کند و می‌گوید که از خاک افغانستان علیه آن کشور استفاده نمی‌شود.

در همین حال، یک مقام ارشد امنیتی پاکستان به رویترز گفته که براساس معلومات استخباراتی، این کشور عملیات را تشدید کرده‌ تا اطمینان حاصل کند که از ورود شبه‌نظامیان به این کشور خودداری می‌شود.

یکی دیگر از مقام‌های پاکستانی نیز به رویترز گفته که این کشور مصمم است تا در مناطق قبایلی، سرزمین‌هایی را که از کنترول دولت مرکزی خارج است، زیر حاکمیت مرکزی قرار دهد و مرزها را با حصار مشخص و کنترول کند.

نظامیان پاکستانی تأکید کرده‌اند که عملیات برای حذف افرادی که مرتکب اعمال تروریستی در پاکستان می‌شوند،‌ نیز ادامه خواهد یافت.

روزنامه دنیا را در فیس‌بوک و توییتر دنبال کنید

به نقل از رویترز، پاکستان برای سال‌ها با امارت اسلامی از روابط خوبی برخوردار بوده است، اما به‌دلیل روبه‌روبودن پاکستان با خشونت اسلام‌گرایان و جدایی‌طلبان پاکستانی، انتظار اسلام‌آباد از امارت اسلامی برای کنترول مرز عملی نشده است.

رویترز افزوده است که مقام‌های پاکستانی به طور فزاینده‌یی ناامید شده‌ و امارت اسلامی را تحت فشار قرار داده‌اند تا فضا و منابع را در اختیار ستیزه‌جویان قرار ندهند.

این در حالی‌ست که امارت اسلامی بارها استفاده از خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر را رد کرده و موضوع حصارکشی از سوی پاکستان را در مرز با افغانستان نیز نپذیرفته است.

ملا محمدیعقوب، سرپرست وزارت دفاع امارت اسلامیچندی قبل گفته بود که این حکومت به هیچ‌کس اجازه نداده که در مرز میان دو کشور حصارکشی کند و تاکنون در این باره تصمیمی گرفته نشده است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق