خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

حذف پرچم سه رنگ افغانستان اعتراضات گسترده‌ای را به همراه داشت

امارت اسلامی روز گذشته (یک‌شنبه، 29 حمل) خواستار حذف پرچم سه رنگ در کشور شد. این اقدام امارت اسلامی واکنش‌های زیادی را در کشور به همراه داشت.

امارت اسلامی طی ارسال مکتوبی دستور داد تا پرچم سه رنگ حذف و پرچم سفید به جای آن در ادرات دولتی و دیگر مکان‌ها نصب گردد.

در کنار این اقدام، امارت اسلامی هم‌چنین نشانۀ پرچم سه رنگ را از لگوی تلویزیون دولتیِ ملی و صفحات اجتماعی مربوط به آن برداشته است.

بلال کریمی، معاون سخن‌گوی امارت اسلامی اظهار کرد که حقیقی بودن مکتوب دربارۀ پرچم سه رنگ را بررسی می‌کند. «معلومات من در این مورد ادامه دارد و ببینیم که چه نوشته شده و چه آمده است.»

واکنش‌ها:

برخی از شهروندان و کاربران رسانه‌های اجتماعی، تبدیل لوگوی تلویزیون ملی و دستور برداشتن پرچم سه رنگ را بی‌احترامی به ارزش‌های ملی دانسته و می‌گویند که امارت اسلامی نباید ارزش‌های حزبی خود را بر مردم تحمیل کند.

روزنامه دنیا را در فیس‌بوک و توییتر دنبال کنید

آخرین وزیر مالیۀ افغانستان در آمریکا به تکسی‌رانی روی آورد

ضیاءالحق امرخیل، والی سابق ننگرهار در صفحۀ فیس‌بوک خود نگاشته است: «حکومت‌ها باید اولویت‌های خود را انتخاب و از تمام مسایلی که در نتیجۀ آن وحدت ملی آسیب می‌بیند و میان مردم و حکومت شکاف ایجاد می‌کند، اجتناب ورزد. در حقیقت پرچم ملی به یک گروه و سمت یا قوم محدود نیست، بل‌که میراث تمام مردم افغانستان است که حفظ و مراقبت آن بر همه‌گی لازم است.»

پرویز خلیلی، استاد دانشگاه می‌گوید که امارت اسلامی اگر می‌خواهد پرچم خود را به عنوان پرچم ملی در کشور نصب کند، بگذارد که مردم افغانستان در این باره ابراز نظر کنند.

جواد، یکی از باشنده‌گان شهر کابل با انتقاد از حذف پرچم ملی توسط امارت اسلامی می‌گوید: «به زور قبولاندنِ پرچمی به مردم، که فقط از یک گروه نماینده‌گی می‌کند، مایع تأسف است و هیچ‌گاه برای مردم افغاستان قابل قبول نخواهد بود.»

پرچم سه رنگ افغانستان پیش از 100 سال قدامت داشته و مورد پذیرش شمار زیادی از مردم افغانستان قرار دارد.

بعد از سقوط دولت اشرف غنی و روی کار آمدن امارت اسلامی، حذف گستردۀ پرچم سه رنگ از سایر مکان‌ها و ادارات دولتی صورت گرفته است.

اقدام حذف پرچم در اوایل حاکمیت امارت اسلامی، سر و صداهای زیادی را در نقاط مختلف کشور به همراه داشت.

شمار زیادی از ساکنین ولایاتی مانند: ننگرهار، کابل و دیگر ولایات دست به اعراضات گسترده‌ زدند که این اعتراضات در ننگرهار به خشونت کشیده شد.

لینک کوتاه خبر

همرسانی کنید

رفیع‌الله انوری
رفیع‌الله انوریhttp://dunia.af/
رفیع‌الله انوری، خبرنگار روزنامه دنیا است که از سال 1398 فعالیت خود را در این رسانه آغاز کرده است.