خبرهای مرتبط

جمع

خانۀ ظلم خراب است!

چکیده: یک قطره جوهر سیاه وقتی در یک لیوان...

تلاش‌های سازمان دیدبان حقوق بشر برای تحریم ورزش افغانستان

سازمان دید‌بان حقوق بشر به تازه‌گی از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته است تا ورزش افغانستان را تحریم کند.

سرمست لقب قهرمان حقوق موسیقی جهان را از آن خود کرد

شورای جهانی موسیقی لقب قهرمان حقوق موسیقی سال ۲۰۲۲...

فعال ساختن مجدد پهپاد به جا مانده از آمریکا توسط نیروهای امارت اسلامی

نیروهای امارت اسلامی یک فروند پهپاد آمریکایی تخریب‌شده که از دولت سابق کشور به جا مانده بود را فعال ساختند.

مطیع الله روحانی، رئیس اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی در ولایت قندوز اعلام کرد که یک فروند پهپاد اکتشافی دولت قبل توسط قطعۀ 217 عمری تعمیر و عملیاتی شده است.

روحانی به آوا گفت که این پهپاد در جنگ‌های اخیر دچار مشکل فنی شده بود اما اکنون پس از تعمیر و عملیاتی شدن قرار است برای بررسی اوضاع قندوز و ولایت‌‎های همجوار از آن استفاده گردد.

این پهپاد آمریکایی 1500 کیلومتر برد پروازی داشته و قابلیت تا 28 ساعت پرواز را دارد، این پرنده همچنین می‌تواند تا ارتفاع 16 هزار فوت (4880 متر) پرواز کند.

پیش از این نیز عنایت‌الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع امارت اسلامی گفته بود که نیروهای فنی آن‌ها تاکنون 60 فروند از بالگردها و هواپیماهایی که پیش از خروج آمریکا از افغانستان توسط نیروهای خارجی تخریب شده بود را تعمیر و آماده پرواز ساخته‌اند.

وی افزود که امارت اسلامی در حال حاضر حدود 80 فروند بالگرد و هواپیما در اختیار دارد که اکثر آن‌ها هنگام سقوط دولت سابق غیرفعال و تا حد زیادی تخریب شده بودند.

این در حالی است که بعد از خروج نیروهای ایالات متحدۀ آمریکا از افغانستان، شمار زیادی از بالگردها و هواپیماها توسط نیروهای این کشور تخریب گردیدند.

لینک کوتاه خبر

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق