خبرهای مرتبط

جمع

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

سرگردانی نیروهای ویژۀ افغان در آمریکا

وب‌سایت «اینترسپت» در گزارشی ضمن ارائه اطلاعات بیشتر از...

بازگل بدخشی و شهرت موسیقی محلی بدخشان

موسیقی محلی کشور یکی از سبک‌های پرطرف‌داری است که توجه شنونده‌گان زیادی را به خود جلب کرده است. موسیقی محلی بدخشان نه تنها در داخل این ولایت، بلکه در بیرون از مرزهای بدخشان نیز پا گذاشته و مخاطبان بی‌شماری را مجذوب خود ساخته است.

«بازگل بدخشی» در معرفی موسیقی محلی بدخشان نقش کلیدی دارد و به گفته شماری از هنرمندان، آقای بدخشی مکتب موسیقی محلی را بنیاد گذاشته و امروز هنرمندان زیادی به تقلید از او آهنگ‌های محلی را می‌سرایند.

بازگل بدخشی هنگامی‌که در قطعه گارد حکومت شاهی ایفای وظیفه می‌کرد با سرودن آهنگ‌های محلی مورد توجه قرار گرفت و در آن زمان با هنرمندان سرشناس کشور از نزدیک آشنایی پیدا کرد. این آشنایی سرآغاز راه‌یابی او به رادیو افغانستان شد و با ثبت چندین آهنگی در این رادیو به اوج شهرت رسید.

این هنرمند محلی با آن ‌که سواد نداشت، اما مهارت‌های هنری او در زمینه‌های آهنگ‌سازی، سرایش و اجرای پارچه‌های تمثیلی از او یک چهره منحصر‌به‌فرد و استثنایی در میان سایر هنرمندان ساخت.

یکی از آهنگ‌های مشهور وی «ای شوخ سر زلف تو ره تاب کی داده»، است.

«عرب‌بچه» و «مغول‌دختر» از مشهورترین آهنگ‌های داستانی آقای بدخشی است. افزون بر این، آهنگ‌های عاشقانه‌ بازگل بدخشی مانند «ای شوخ سر زلف تو را تاب که داده» و «خوش آمدی یار وفادارم ای» هنوزهم بر گوش هنردوستان طنین‌انداز است و با آن ‌که شمار زیادی از هنرمندان معاصر این آهنگ‌ها را در سال‌های گذشته اجرا کرده‌اند، اما هنوزهم این آهنگ‌ها با نام بازگل بدخشی گره خورده و به نام او یاد می‌شوند.

این هنرمند محلی در ادامه عمر پربار و پرفراز و نشیبی که داشت سرانجام حدود 13 سال پیش به عمر ۱۰۷ سالگی درگذشت.

آرام‌گاه او در قریه «چنار گنجشکان» در شهرستان کشم بدخشان موقعیت دارد.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق