خبرهای مرتبط

جمع

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

سرگردانی نیروهای ویژۀ افغان در آمریکا

وب‌سایت «اینترسپت» در گزارشی ضمن ارائه اطلاعات بیشتر از...

درگیری میان نیروهای امارت اسلامی و نیروهای مرزی تاجیکستان

منابع محلی در ولسوالی امام صاحب ولایت قندوز اعلام کردند که نیروهای امارت اسلامی و نیروهای مرزی تاجیکستان در نزدیکی گذرگاه بندر شیرخان درگیر شدند.

خبرگزاری تسنیم گزارش داده است که این درگیری در پی تنش لفظی میان نیروهای مرزی تاجیکستان و امارت اسلامی رخ  داد.

منبع گزارش داد که نخست نیروهای امارت اسلامی اقدام به تیراندازی کردند که در نتیجه درگیری‌های دو طرف به مدت چهار ساعت ادامه داشت.

تاکنون مقامات امارت اسلامی و تاجیکستان در این باره اظهارنظر نکرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگو و معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی پیش از این با تاکید بر لزوم روابط حسنه با همه کشورها گفته بود که داشتن روابط خوب بر امنیت منطقه تاثیر مستقیم دارد.

وی گفته بود: «موضع حکومت ما این است که با تمام کشورهای همسایه روابط خوب داشته باشد، می‌خواهد که با همه همکار باشد چه در بخش اقتصادی، داد و ستد تجاری، چه در بخش ترانزیت و رفت و بازگشت افغان‌ها.»

مجاهد تصریح کرده بود: روابط خوب بر امنیت منطقه تاثیر مستقیم دارد، ما می‌خواهیم با همه کشورها بخصوص تاجیکستان در بخش تجارت و دیگر بخش‌هایی دوشنبه نگران آن است، روابط خوب داشته باشیم.

این در حالی است که بعد از حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان، تاکنون هیچ یک از کشورهای جهان، حاکمیت این حکومت را به رسمیت نشناخته است.

یکی از شرایط به رسمیت شناختن امارت اسلامی، عدم تهدید از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها عنوان شده است.

لینک کوتاه خبر

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق