خبرهای مرتبط

جمع

له اماراتو بهر لومړنی سفر؛ اشرف غني‌ عمرې ته تللی

د افغانستان مخکېني ولسمشر محمد اشرف غني‌ ته نژدې...

آلمان او شريکانو يې په افغانستان کي ستراتيژيکي ماته خوړلې

د آلمان د پارلمان تحقيقاتي کمېسيون د «افغانستان د...

جذب دختران فارغ صنف دوازدهم به انستیتوت‌های صحی دولتی آغاز می‌شود

وزارت صحت عامۀ حکومت سرپرست در نامه‌ای از ریاست‌های...

احتمال بازگشایی مجدد سفارت هند در کابل

منابع در هند می‌گویند که دولت این کشور در حال بررسی امکان بازگشایی سفارت خود در افغانستان در آینده نزدیک است، اما برنامه‌یی برای به‌رسمیت شناختن حکومت فعلی ندارد.

ایندین اکسپرس به نقل از منابع نوشت که تیمی از مقامات امنیتی هند در ماه فبروری برای ارزیابی وضعیت میدانی به کابل پرواز کرده بودند.

این منبع افزود که طرح بازگشایی شامل اعزام دیپلمات‌ها در سطوح عالی نمی‌شود و سفارت احتمالاً فقط با پرسونل برای اهداف ارتباطی که ممکن است به خدمات کنسولی گسترش یابد، کار خواهد کرد.

هند سفارت خود در کابل را در 17 اگست، یعنی دو روز پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، به دلیل بیم به خطر افتادن دیپلمات‌های این کشور تعطیل کرد.

گزارش افزود که مقامات هندی نیز با انتقاد از تعطیلی سفارت این کشور در کابل می‌گویند که با توجه به باز بودن سفارتخانه‌های کشورهای مهم منطقه در کابل، دهلی‌نو عدم حضور در افغانستان را به نفع خود نمی‌داند.

این درحالی است که روز گذشته نیز گروه ساختار منطقه ای ضد تروریسم سازمان همکاری شانگهای در دهلی‌نو تشکیل جلسه داد و افغانستان در رأس آن قرار داشت؛ در این نشست هند میزبان تنها کشوری بود که هنوز سفارت خود در کابل را بازگشایی نکرده است.

گفتنی است که کشورهای ایران، پاکستان و روسیه در هنگام سقوط کابل سفارت خود را تعطیل نکردند.

از سوی دیگر هر پنج کشور آسیایی نیز با امارت اسلامی روابط دیپلماتیک دارند و امارات متحده و عربستان سعودی نیز به کابل بازگشته‌اند.

این در حالی است که هنوز هیچ یک از کشورها حاکمیت امارت اسلامی را به عنوان دولت افغانستان به رسمیت نشناخته است.

لینک کوتاه خبر

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق