خبرهای مرتبط

جمع

استانکزی: درهای علم نباید به روی کسی بسته شود

شیرمحمد عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت خارجۀ امارت اسلامی...

حامد کرزی خواستار آزادی فوری مطیع‌الله ویسا شد

حامدکرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در واکنش به بازداشت...

وقوع انفجار در کابل 10 کشته و زخمی برجا گذاشت

وقوع انفجاری که امروز (دوشنبه، 7 حمل) در شهر...

افغانستان؛ محور بحث وزرای خارجه آمریکا و پاکستان

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پاکستان در دیدار با یکدیگر درباره افغانستان و مسئله تروریزم بحث و تبادل‌نظر کردند.

براساس بیانیه منتشر شده توسط وزارت خارجۀ آمریکا، در این دیدار دو طرف بر «اهمیت همکاری آمریکا و پاکستان در زمینه صلح منطقه‌ای، مبارزه با تروریسم، ثبات افغانستان، حمایت از اوکراین و اصول دموکراتیک تاکید کردند».

وزارت خارجه پاکستان نیز در بیانیه‌ای جداگانه نوشت که بوتو زرداری و همتای آمریکایی‌اش درباره تلاش دوجانبه بر روی «اهداف مشترک خود برای یک افغانستان صلح آمیز و باثبات» تاکید کردند.

بیانیه می‌افزاید که وزرای خارجه دو کشور همچنین درباره «اهمیت فراگیری، حمایت از حقوق بشر به ویژه زنان و دختران و کمک‌های بشردوستانه به موقع در افغانستان» گفت‌‎وگو کردند.

زرداری در ادامه نیز بر اهمیت راه‌های موثر برای مقابله با تهدید تروریسم تاکید کرد و چالش فوری در افغانستان را چگونگی جلوگیری از بحران وخیم بشردوستانه است

وزیر خارجه پاکستان همچنین تاکید کرد که بررسی راه‌های جدید برای تسهیل کانال‌های بانکی به عنوان محرک فعالیت‌های اقتصادی ضروری است.

وزرای خارجه آمریکا و پاکستان درحالی درباره افغانستان گفت‌وگو کردند که «شان اودانل» سربازرس وزارت دفاع آمریکا اخیراً گفته بود که پس از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، توانایی واشنگتن برای مقابله با گروه‌های تروریستی کاهش یافته است.

وی با ابراز نگرانی درباره تهدیدات از خاک افغانستان نیز تصریح کرد: وزارت دفاع برای ورود به حریم هوایی افغانستان به توافق کشورهای همسایه نیاز دارد.

عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان پیش از سفر وزیر خارجه این کشور به نیویارک گفته بود که زرداری برای «التماس» جهت دریافت پول به آمریکا رفته است و در مقابل آمریکایی‌ها از اسلام‌آباد می‌خواهند تا با ایجاد پایگاه نظامی آمریکا در پاکستان موافقت شود.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق