خبرهای مرتبط

جمع

استانکزی: درهای علم نباید به روی کسی بسته شود

شیرمحمد عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت خارجۀ امارت اسلامی...

حامد کرزی خواستار آزادی فوری مطیع‌الله ویسا شد

حامدکرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در واکنش به بازداشت...

وقوع انفجار در کابل 10 کشته و زخمی برجا گذاشت

وقوع انفجاری که امروز (دوشنبه، 7 حمل) در شهر...

حامد کرزی: بانوان افغان همواره حجاب داشته‌اند

رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در واکنش به فرمان جدید امارت اسلامی دربارۀ پوشش مجریان زن تلویزیون گفت: افغانستان یک کشور اسلامی بوده و بانوان آن همواره حجاب داشته‌اند.

حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در واکنش به سیاست جدید حجاب از سوی دولت موقت امارت اسلامی گفت: پوشیدن چادر و پوشاندن چهره به عنوان حجاب در افغانستان مرسوم نبوده و از فرهنگ برخی کشورهای منطقه آمده است.

کرزی در مصاحبه با «سی‌ان‌ان» در پاسخ به اجبار مجریان زنان به پوشاندن چهره افزود: «این موضوع در فرهنگ افغان‌ها ریشه ندارد و آنها زن نیازی به پوشاندن چهره ندارند.»

وی ادامه داد: مسئله حجاب روشن است. افغانستان طی ۱۴۰۰ سال پیش یک کشور عمیقاً مسلمان بوده و در این مدت زنان افغانستان همواره حجاب را رعایت کرده‌اند.

کرزی ادامه داد: سنت فرهنگ مردم افغان برای قرن‌ها تنها پوشیدن چادر بوده و اگر به زنان کوچی نگاه کنید، برای سالیان دراز تنها از پوشش چادر استفاده کرده و هیچگاه چهره خود را نمی‌پوشانند.

رئیس جمهور سابق افغانستان همچنین تاکید کرد: برقع و پوشاندن چهره «بخشی از فرهنگ ما نیست» بلکه سال‌های قبل به افغانستان آورده شده است. 

کرزی در بخش دیگری از این مصاحبه  بار دیگر بر بازگشایی مدارس دخترانه در افغانستان تاکید کرد و گفت: «برای امارت اسلامی و مردم افغانستان بهترین گزینه این است که در اولین فرصت ممکن به دختران اجازه رفتن به مدارس را بدهند.»

وی همچین با اشاره به ترک اشرف غنی تاکید کرد: «ترک اشرف غنی باعث سقوط دولت و مانع انتقال یا تقسیم قدرت به نحوه مسئولانه شد.»

پیشتر گزارش شده بود که مجریان زن هنگام اجرای برنامه‌ها از ماسک استفاده کنند. اخیرا برخی از مجریان زن در رسانه‌های خصوصی، با ماسک در برنامه‌ها حضور یافته‌اند.

این در حالی است که وزارت امر به معروف و نهی از منکر امارت اسلامی رعایت حجاب توسط زنان بالغ را «فرض و ضروری» اعلام کرده و گفته بود که «بهترین نوع حجاب» پوشیدن چادری است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق