خبرهای مرتبط

جمع

پیروزی 5 بر 3 تیم ملی فوتسال افغانستان مقابل چین تایپه

تیم ملی فوتسال افغانستان در دومین دیدار دوستانه‌اش در...

افغانستان کې نیول شوي کسانو سره دي قانوني او طبي مرستي وشي

په افغانستان کې د ملګرو ملتونو ماموریت د جمعې...

استاد بازنشستۀ دانشگاه کابل که رو به کهنه‌فروشی آورده است

عبدالقیوم خواجه‌زاده در کنار تدریس در دانشگاه، چند سال...

آمریکا خواستار فشار شورای امنیت بر حکومت سرپرست در افغانستان شد

نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل از شورای امنیت خواست...

هند: وضعیت امنیتی در افغانستان بهبود یافته است و برای حل مشکلات تلاش می‌کنیم

آریندام باگچی، سخنگوی وزارت خارجۀ هند در یک نشست خبری با تأکید بر بهبود وضعیت امنیتی افغانستان اظهار داشت که برای دهلی برای تعامل با دولت امارت اسلامی موانعی وجود دارد که دهلی‌نو با دیپلماسی درپی رفع آن است.

باگچی پس از نخستین سفر یک هیئت بلندپایه هندی به افغانستان پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی تأکید کرد که رویکرد آینده هند با افغانستان را پیوندهای تاریخی دهلی با کابل تعیین خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه هند گفت: پیوندهای تاریخی و تمدنی ما با مردم افغانستان، رویکرد ما را به آنچه در افغانستان انجام می‌دهیم هدایت خواهد کرد، در زمان حاضر شماری از کارکنان محلی ما در افغانستان حضور دارند که افزایش کمک‌های بشردوستانه به افغانستان را هماهنگ کنند، مشکلاتی وجود دارد که با دیپلماسی در تلاش حل کردن آن هستیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد که سفارت افغانستان در دهلی فعال است و هند در سطح کارکنان محلی در افغانستان حضور دارد.

براساس بیانیه منتشرشده توسط وزارت خارجه هند، باگچی تصریح کرد که با این حال هند درباره به‌رسمیت شناختن هیئت حاکمه افغانستان در هماهنگی با جامعه جهانی عمل خواهد کرد.

وی ابراز کرد: جامعه جهانی انتظاراتی از دولت سرپرست (امارت اسلامی) دارد، آنچه به‌نظرم خواسته مشترک بین ما و جامعه جهانی است، ما با جامعه بین‌المللی در این زمینه یکجا عمل می‌کنیم، ضروری است انتظاراتی که جامعه جهانی از دولت سرپرست دارد، عملی شود.

هفته گذشته جی پی سینگ، رئیس بخش پاکستان، افغانستان و ایران وزارت خارجه هند در رأس هیئتی به کابل آمد و با امیرخان متقی، وزیر خارجۀ امارت اسلامی دربارۀ روابط دیپلماتیک بین افغانستان و هند، تجارت دوجانبه و کمک‌های بشردوستانه گفت‌وگو کرد.

متقی در این دیدار با درخواست برای ازسرگیری پروژه‌های متوقف‌شده هند در افغانستان، از این کشور خواست حضور دیپلماتیک خود را در افغانستان دوباره فعال کند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق