خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

هند: وضعیت امنیتی در افغانستان بهبود یافته است و برای حل مشکلات تلاش می‌کنیم

آریندام باگچی، سخنگوی وزارت خارجۀ هند در یک نشست خبری با تأکید بر بهبود وضعیت امنیتی افغانستان اظهار داشت که برای دهلی برای تعامل با دولت امارت اسلامی موانعی وجود دارد که دهلی‌نو با دیپلماسی درپی رفع آن است.

باگچی پس از نخستین سفر یک هیئت بلندپایه هندی به افغانستان پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی تأکید کرد که رویکرد آینده هند با افغانستان را پیوندهای تاریخی دهلی با کابل تعیین خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه هند گفت: پیوندهای تاریخی و تمدنی ما با مردم افغانستان، رویکرد ما را به آنچه در افغانستان انجام می‌دهیم هدایت خواهد کرد، در زمان حاضر شماری از کارکنان محلی ما در افغانستان حضور دارند که افزایش کمک‌های بشردوستانه به افغانستان را هماهنگ کنند، مشکلاتی وجود دارد که با دیپلماسی در تلاش حل کردن آن هستیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد که سفارت افغانستان در دهلی فعال است و هند در سطح کارکنان محلی در افغانستان حضور دارد.

براساس بیانیه منتشرشده توسط وزارت خارجه هند، باگچی تصریح کرد که با این حال هند درباره به‌رسمیت شناختن هیئت حاکمه افغانستان در هماهنگی با جامعه جهانی عمل خواهد کرد.

وی ابراز کرد: جامعه جهانی انتظاراتی از دولت سرپرست (امارت اسلامی) دارد، آنچه به‌نظرم خواسته مشترک بین ما و جامعه جهانی است، ما با جامعه بین‌المللی در این زمینه یکجا عمل می‌کنیم، ضروری است انتظاراتی که جامعه جهانی از دولت سرپرست دارد، عملی شود.

هفته گذشته جی پی سینگ، رئیس بخش پاکستان، افغانستان و ایران وزارت خارجه هند در رأس هیئتی به کابل آمد و با امیرخان متقی، وزیر خارجۀ امارت اسلامی دربارۀ روابط دیپلماتیک بین افغانستان و هند، تجارت دوجانبه و کمک‌های بشردوستانه گفت‌وگو کرد.

متقی در این دیدار با درخواست برای ازسرگیری پروژه‌های متوقف‌شده هند در افغانستان، از این کشور خواست حضور دیپلماتیک خود را در افغانستان دوباره فعال کند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق