خبرهای مرتبط

جمع

پیروزی 5 بر 3 تیم ملی فوتسال افغانستان مقابل چین تایپه

تیم ملی فوتسال افغانستان در دومین دیدار دوستانه‌اش در...

افغانستان کې نیول شوي کسانو سره دي قانوني او طبي مرستي وشي

په افغانستان کې د ملګرو ملتونو ماموریت د جمعې...

استاد بازنشستۀ دانشگاه کابل که رو به کهنه‌فروشی آورده است

عبدالقیوم خواجه‌زاده در کنار تدریس در دانشگاه، چند سال...

آمریکا خواستار فشار شورای امنیت بر حکومت سرپرست در افغانستان شد

نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل از شورای امنیت خواست...

خوش‌گذرانی مقامات دولت اشرف غنی با سرمایه‌های مردم افغانستان در مناطق گران‌بهای جهان

در گزارشی که وال استریت جورنال به نشر سپرده، افزوده است که شماری از مقامات دولت اشرف غنی، میلیون‌ها دالر را صرف خرید خانه‌های مجلل در کشورهای خارجی نموده‌اند که اکنون در این خانه‌های شیک و مجلل‌شان اسکان دارند.

فساد گستردۀ مالی مقامات دولت سابق افغانستان در دورۀ اشرف غنی، همواره مورد توجه افکار عمومی، رسانه‌های داخلی و خارجی بوده است، چنان که پیشینه این مسئله حتی به افشاگری برخی مقامات دولتی علیه همکارانشان می‌رسد.

در میزان سال گذشته (1400)، محمد خالد پاینده سرپرست وزارت دارایی در حکومت اشرف غنی در مصاحبه‌ای عنوان کرد که ضیاء‌الحق امرخیل، والی ننگرهار ماهانه 40 هزار دالر از رئیس گمرک این ولایت رشوت می‌گرفت. در همان مصاحبه، پاینده به عمق فساد در دولت اشرف غنی اشاره کرده و خاطر نشان ساخته بود که گمرک‌ها از آلوده‌ترین نهادهای دولت پیشین به فساد بوده‌اند.

وی همچنین نزدیکان اشرف غنی در ارگ ریاست‌جمهوری را به مداخله، کارشکنی و فساد مالی و اداری متهم کرد.

خبرهایی که در مجموع با شواهد دیگر از جمله گزارش دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان که می‌گوید دست‌کم 15.5 میلیارد دالر از مجموع کمک‌های آمریکا به افغانستان حیف‌و‌میل شده‌است، مورد تأیید قرار می‌گیرد.

در تازه‌ترین مورد برای تأیید فساد گسترده مقامات دولت پیشین که نشان می‌دهد چگونه سرمایه‌های مردم افغانستان و کمک‌های بین‌المللی به این کشور، مورد غارت مسئولان وقت قرار گرفته است.

وال استریت جورنال در گزارشی که روز گذشته (دوشنبه 23 جوزا) منتشر کرد، عنوان کرد که برخی از مقامات ارشد افغانستان و خانواده‌های‌شان در سال‌های اخیر میلیون‌ها دالر را برای خرید خانه‌های گران‌قیمت در آمریکا و دیگر کشورهای خارجی هزینه کرده‌اند؛ خانه‌هایی که پس از فرار از خشونت‌های فزاینده در افغانستان، به محل اقامت‌ مجلل‌شان تبدیل شد.

این گزارش مدعی شده است بر اساس بررسی اسناد عمومی، مصاحبه‌ها و سایر سوابق وال‌استریت‌ژورنال، برخی از مقاماتی که در دوره‌ تصدی اشرف غنی، در رده‌های عالی مشغول به کار بودند، اکنون در عمارت‌هایی در امتداد سواحل کالیفرنیا زندگی می‌کنند. همچنین سوابق و مصاحبه‌ها نشان می‌دهند که در خارج از کشور، عده‌ای از مقامات و قانونگذاران سابق در شهرهای بزرگ اروپایی، امارات متحده عربی و ترکیه زندگی می‌کنند.

در این گزارش آمده است، سوابق املاک و شرکت‌های آمریکا نشان می‌دهد که اکلیل حکیمی، وزیر دارایی و متحد قدیمی رئیس‌جمهور، حداقل 10 ملک در کالیفرنیا خریداری کرده است، از جمله در دورۀ کاری‌اش به‌عنوان وزیر و پس از ترک وظیفه در سال 2018.

خالد پاینده، آخرین وزیر دارایی افغانستان، دو ملک در نزدیکی واشنگتن دارد که یکی از آن‌ها با پول نقد خریداری شده است. بر اساس گزارش «زیلو»، ارزش آن‌ها بیش از یک میلیون دالر است.

پیش‌تر گفته شده بود آقای پاینده برای تأمین هزینه‌های زندگی در یک شرکت تاکسیرانی آمریکایی مشغول به کار شده است.

این گزارش‌ها در حالی منتشر می‌شود که به اذعان سازمان ملل و گزارش‌های عینی، مردم افغانستان یکی از فقیرترین کشورهای جهان به شمار می‌روند که برای تأمین مایحتاج اولیه خود با مشکلات فراوانی روبه‌رو هستند.

با افشای این ابعاد از فساد در دولت تحت حمایت آمریکا در افغانستان، می‌توان گفت یکی از خواسته‌های به حق مردم افغانستان تشکیل دادگاه صالحه برای رسیدگی به فسادهای متعدد از جمله فسادهای مالی گسترده مقامات دولت اشرف غنی است که با سرمایه‌های ملت مظلوم افغانستان به اذعان منابع غربی، مشغول خوشگذرانی و عیش و نوش در سواحل کالیفرنیا، دبی، ترکیه و خیابان‌های لندن هستند و صاحبان این سرمایه‌ها چشم به دریافت اعانه کشورهای دیگر دارند تا بتوانند روزگار بگذرانند.

با سقوط دولت اشرف غنی، اگر چه پول‌های هنگفتی که از سوی مقامات سابق به غارت رفته بود، توسط دولت فعلی یافت گردید، اما تاکنون هیچ یک از این مقامات نه به دادگاه‌های بین‌المللی کشیده شده‌اند و نه حتی از آن‌ها سوال و جواب شده است.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق