خبرهای مرتبط

جمع

ادارۀ امر به‌ معروف خطاب به محتسبین در هرات: در امورات شخصی مردم مداخله نکنید

رئیس امر ‌به ‌معروف و‌نهی‌از‌منکر حکومت سرپرست در ولایت...

د دوحې فارمټ غونډه؛ پر څه خبرې کېږي؟

د دوحې فارمټ ناسته چې د قطر او اندونیزیا...

کنایۀ نبیل به ایران: کبوتر با کبوتر، باز با باز

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در واکنشی...

وضع محدودیت شب‌گردی بر‌ باشندگان ولایت پکتیکا از سوی نظامیان پاکستانی

به نقل از منابع محلی از ولایت پکتیکا، نظامیان...

طالبان بايد د دیپلوماتيکو اړيکو له پاره اصلاحات راولي

چين ويلي دي چې په افغانستان کې د طالبانو...

روسیه دربارۀ به رسمیت‌ شناختن امارت اسلامی چراخ سبز نشان داد

نمایندۀ ویژۀ پوتین برای افغانستان با اظهار این‌که چشم‌انداز برسمیت شناختن امارت اسلامی وجود دارد، تصریح کرد که مسکو صرفنظر از دیگران در این باره تصمیم می‌گیرد.

ضمیر کابلوف، مدیر بخش دوم آسیایی وزارت خارجۀ روسیه و نمایندۀ ویژۀ پوتین، رئیس‌جمهور روسیه برای افغانستان اظهار داشت که مسکو بدون توجه به نظر آمریکا یا دیگر کشورها درباره به‌رسمیت شناختن امارت اسلامی تصمیم خواهد گرفت.

کابلوف به شبکه یک تلویزیون روسیه گفت: چشم‌انداز به‌رسمیت شناختن امارت اسلامی وجود دارد و شرایط آن توسط رئیس جمهور پوتین و وزیر خارجۀ لاوروف توصیف شده است.

وی افزود: «دولت فراگیر قومی باید اولین گام در این راه باشد. ما این را پنهان نمی‌کنیم و در این باره صراحتاً به شرکای افغان خود می‌گوییم. به محض اینکه این اتفاق بیفتد، زمینه برای بحث جدی فراهم می‌شود».

نمایندۀ ویژۀ پوتین خاطرنشان کرد که در حال حاضر تصمیم‌گیری ایجاد چنین دولتی برای امارت اسلامی دشوار است اما «این مانع روانی باید مورد مذاکره قرار بگیرد».

کابلوف ادامه داد: آن‌ها به خاطر حفظ قدرت باید با این موافقت کنند، ما این را خیلی صریح می‌گوییم.

پیش از این سرجیو لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه تصریح کرده بود که روسیه درصورت ایجاد یک دولت واقعاً فراگیر در افغانستان برای به‌رسمیت شناختن کامل دیپلماتیک دولت امارت اسلامی تلاش خواهد کرد.

لاوروف با تاکید بر اینکه فراگیری دولت امارت اسلامی نه تنها از نظر قومی، بلکه باید از نظر سیاسی نیز باشد، گفته بود که در حال حاضر اعضای ازبیک، تاجیک و هزاره در دولت امارت اسلامی حضور دارند، اما همۀ این افراد از نظر سیاسی اعضای امارت اسلامی هستند.

این در حالی است که بعد از حاکمیت امارت اسلامی در کشور، تاکنون هیچ یک از کشورهای جهان حاکمیت این دولت را به رسمیت نشناخته است.

بنابراین روسیه اولین کشوری است که دربارۀ به رسمیت‌شناختن امارت اسلامی چراخ سبز نشان داده است.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق