خبرهای مرتبط

جمع

استانکزی: درهای علم نباید به روی کسی بسته شود

شیرمحمد عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت خارجۀ امارت اسلامی...

حامد کرزی خواستار آزادی فوری مطیع‌الله ویسا شد

حامدکرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در واکنش به بازداشت...

وقوع انفجار در کابل 10 کشته و زخمی برجا گذاشت

وقوع انفجاری که امروز (دوشنبه، 7 حمل) در شهر...

روسیه دربارۀ به رسمیت‌ شناختن امارت اسلامی چراخ سبز نشان داد

نمایندۀ ویژۀ پوتین برای افغانستان با اظهار این‌که چشم‌انداز برسمیت شناختن امارت اسلامی وجود دارد، تصریح کرد که مسکو صرفنظر از دیگران در این باره تصمیم می‌گیرد.

ضمیر کابلوف، مدیر بخش دوم آسیایی وزارت خارجۀ روسیه و نمایندۀ ویژۀ پوتین، رئیس‌جمهور روسیه برای افغانستان اظهار داشت که مسکو بدون توجه به نظر آمریکا یا دیگر کشورها درباره به‌رسمیت شناختن امارت اسلامی تصمیم خواهد گرفت.

کابلوف به شبکه یک تلویزیون روسیه گفت: چشم‌انداز به‌رسمیت شناختن امارت اسلامی وجود دارد و شرایط آن توسط رئیس جمهور پوتین و وزیر خارجۀ لاوروف توصیف شده است.

وی افزود: «دولت فراگیر قومی باید اولین گام در این راه باشد. ما این را پنهان نمی‌کنیم و در این باره صراحتاً به شرکای افغان خود می‌گوییم. به محض اینکه این اتفاق بیفتد، زمینه برای بحث جدی فراهم می‌شود».

نمایندۀ ویژۀ پوتین خاطرنشان کرد که در حال حاضر تصمیم‌گیری ایجاد چنین دولتی برای امارت اسلامی دشوار است اما «این مانع روانی باید مورد مذاکره قرار بگیرد».

کابلوف ادامه داد: آن‌ها به خاطر حفظ قدرت باید با این موافقت کنند، ما این را خیلی صریح می‌گوییم.

پیش از این سرجیو لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه تصریح کرده بود که روسیه درصورت ایجاد یک دولت واقعاً فراگیر در افغانستان برای به‌رسمیت شناختن کامل دیپلماتیک دولت امارت اسلامی تلاش خواهد کرد.

لاوروف با تاکید بر اینکه فراگیری دولت امارت اسلامی نه تنها از نظر قومی، بلکه باید از نظر سیاسی نیز باشد، گفته بود که در حال حاضر اعضای ازبیک، تاجیک و هزاره در دولت امارت اسلامی حضور دارند، اما همۀ این افراد از نظر سیاسی اعضای امارت اسلامی هستند.

این در حالی است که بعد از حاکمیت امارت اسلامی در کشور، تاکنون هیچ یک از کشورهای جهان حاکمیت این دولت را به رسمیت نشناخته است.

بنابراین روسیه اولین کشوری است که دربارۀ به رسمیت‌شناختن امارت اسلامی چراخ سبز نشان داده است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق