خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

چین: آمریکا باید دارایی‌های افغانستان را آزاد نماید و کمک‌های خارجی باید به دولت موقت تحویل داده شود

نمایندۀ چین در سازمان ملل با تاکید بر آزادسازی دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا تاکید کرد که کمک‌های خارجی باید به دولت موقت افغانستان تحویل داده شود.

ژانگ جون، نمایندۀ دائم چین در سازمان ملل در نشست شورای امنیت این سازمان بر تقویت مشارکت سازنده و حمایت افغانستان در تحقق حکومتداری دولتی مستقل و مؤثر تأکید کرد.

وی با اظهار این‌که درس‌های 20 سال گذشته ثابت کرده که مداخلات نظامی و مدل های خارجی در افغانستان کارساز نیست، افزود: همه طرف‌ها باید اصل مالکیت و رهبری افغان‌ها را واقعاً اجرا کنند، تعامل با دولت موقت افغانستان را به شیوه‌ای عمل‌گرایانه تقویت کنند، با صبر و حوصله آشتی ملی و وحدت داخلی در افغانستان را هدایت و حمایت کنند و یک مدل حکومتی متناسب با شرایط ملی افغانستان را بررسی کنند.

بر اساس بیانیه منتشر شده توسط سازمان ملل، نماینده چین همچنین خاطرنشان کرد: این باید یک فرآیند درونی و پیشرونده باشد که نیازمند نگرش آینده نگر و صبر لازم است.

ژانگ اضافه کرد: چین از ادامه تمدید معافیت ممنوعیت سفر برای افراد طالبان توسط کمیته تحریم‌های شورای امنیت استقبال می‌کند، که در راستای نیازهای عملی حمایت از گفتگو میان طرف‌های افغان است. امید است که اعضای شورا در این زمینه متحد باقی بمانند و از ارتباط خودسرانه این موضوع با سایر موضوعات غیر مرتبط خودداری کنند.

وی با اشاره به بحران انسانی افغانستان و لزوم افزایش کمک‌ها به این کشور ادامه داد: آژانس‌های مختلف کمک کننده در افغانستان باید هماهنگی و هم افزایی خود را تقویت کنند. در این روند، مالکیت دولت موقت افغانستان در دریافت کمک‌های خارجی باید رعایت شود، که شرط لازم برای اجرای مؤثر کمک‌ها است.

نماینده دائم چین در سازمان ملل همچنین خاطرنشان کرد که در ماه آپریل ده‌ها کارشناس مستقل حقوق بشر سازمان ملل به طور مشترک در بیانیه‌ای تأکید کردند که مسدود کردن دارایی‌های خارجی افغانستان توسط آمریکا شرایط زندگی زنان و کودکان افغانستان را تشدید کرده و تقریباً همه خواستار آزادسازی این پول‌ها شدند.

ژانگ افزود: متأسفانه، هیچ پیشرفتی در موضوع لغو انسداد دارایی‌ها حاصل نشده است. در زمانی که مردم افغانستان بیشترین نیاز را به منابع دارند، مسدود کردن دارایی‌های قابل توجه آن‌ها در خارج از کشور غیرمنطقی، غیرقابل توجیه و غیرقابل پذیرش است.

وی در ادامه از آمریکا خواست تا مطابق درخواست‌های دبیرکل سازمان ملل، کارشناسان حقوق بشر، آژانس‌های بشردوستانه و سایر طرف‌ها بدون قید و شرط دارایی‌های افغانستان را آزاد کند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق