خبرهای مرتبط

جمع

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

سرگردانی نیروهای ویژۀ افغان در آمریکا

وب‌سایت «اینترسپت» در گزارشی ضمن ارائه اطلاعات بیشتر از...

تلاش‌ها برای تشکیل لویه جرگه در کابل

بر اساس گزارش‌های، به نظر می‌رسد امارت اسلامی در این هفته لویه جرگه‌ای دایر می‌کند که آن‌را گردهمایی بزرگ علمای دینی خوانده‌اند.

بر اساس اعلامیه‌ای که دانشگاه پلی تخنیک کابل صادر کرده است، دروس این دانشگاه از امروز (5 طرسان) به مدت یک هفته تعطیل می‌باشد؛ دلیل این تعطیلی نیز برگزاری لویه جرگه اعلام شده است.

با این حال، یک منبع حکومت امارت اسلامی ضمن تأیید برگزاری این نشست، آن را یک گردهمایی بزرگ علمای دینی عنوان کرده است، نه نشست لویه جرگه.

دربارۀ جزییات این نشست و افراد شرکت‌کننده آن خبر دقیقی منتشر نشده است، اما در یک نامۀ اداری که به امارت اسلامی نسبت داده شده و در شبکه‌های اجتماعی، دست‌به‌دست می‌شود، گفته شده که در این گردهمایی علمای دارای شهرت خوب و متقی، و افرادی که از جهاد امارت اسلامی حمایت کرده‌اند، حضور خواهند داشت.

همچنین گفته می‌شود از هر ولسوالی کشور، سه نفر که دو تن از آن‌ها علمای دینی و یک نفر دیگر متنفذ قومی است به این جرگه دعوت شده‌اند.

پیش‌تر، نصیر احمد فایق، نماینده دائمی افغانستان در سازمان ملل متحد پنجشنبه هفته گذشته از این سازمان خواسته بود تا برای رسیده‌گی و حل مشکلات جاری در افغانستان، یک گفتگوی ملی را دایر کند.

بیش از ده ماه از تسلط دوبارۀ امارت اسلامی بر افغانستان می‌گذرد اما هنوز حکومت آنان از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است و به نظر می‌رسد امارت اسلامی تلاش دارد با برگزاری نشست‌های این چنینی، روند به رسمیت شناخته شدن خود را تسریع نمایند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق