خبرهای مرتبط

جمع

سازمان ملل: سال خوشی را برای مردم افغانستان آرزو می‌کنیم

دبیرکل سازمان ملل و دفتر معاونت این سازمان در...

په افغانستان کې د جنګي جرم په تور آستراليايي عسکر نيول شوی

په آستراليا کې چارواکو ويلي دي چې يو پخوانی...

متقی: تماس‌ها و رابطۀ ما با بسیاری از کشورهای جهان جنبۀ رسمی دارد

سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی می‌گوید که تماس‌ها و...

متقی: گروه داعش در افغانستان سرکوب شده است

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی در گفت‌وگو...

تلاش‌ها برای تشکیل لویه جرگه در کابل

بر اساس گزارش‌های، به نظر می‌رسد امارت اسلامی در این هفته لویه جرگه‌ای دایر می‌کند که آن‌را گردهمایی بزرگ علمای دینی خوانده‌اند.

بر اساس اعلامیه‌ای که دانشگاه پلی تخنیک کابل صادر کرده است، دروس این دانشگاه از امروز (5 طرسان) به مدت یک هفته تعطیل می‌باشد؛ دلیل این تعطیلی نیز برگزاری لویه جرگه اعلام شده است.

با این حال، یک منبع حکومت امارت اسلامی ضمن تأیید برگزاری این نشست، آن را یک گردهمایی بزرگ علمای دینی عنوان کرده است، نه نشست لویه جرگه.

دربارۀ جزییات این نشست و افراد شرکت‌کننده آن خبر دقیقی منتشر نشده است، اما در یک نامۀ اداری که به امارت اسلامی نسبت داده شده و در شبکه‌های اجتماعی، دست‌به‌دست می‌شود، گفته شده که در این گردهمایی علمای دارای شهرت خوب و متقی، و افرادی که از جهاد امارت اسلامی حمایت کرده‌اند، حضور خواهند داشت.

همچنین گفته می‌شود از هر ولسوالی کشور، سه نفر که دو تن از آن‌ها علمای دینی و یک نفر دیگر متنفذ قومی است به این جرگه دعوت شده‌اند.

پیش‌تر، نصیر احمد فایق، نماینده دائمی افغانستان در سازمان ملل متحد پنجشنبه هفته گذشته از این سازمان خواسته بود تا برای رسیده‌گی و حل مشکلات جاری در افغانستان، یک گفتگوی ملی را دایر کند.

بیش از ده ماه از تسلط دوبارۀ امارت اسلامی بر افغانستان می‌گذرد اما هنوز حکومت آنان از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است و به نظر می‌رسد امارت اسلامی تلاش دارد با برگزاری نشست‌های این چنینی، روند به رسمیت شناخته شدن خود را تسریع نمایند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق