خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

واکسین آبله میمون چیست و چه کسانی باید تزریق کنند؟

از آنجایی که شمار موارد تأیید شدۀ ابتلا به بیماری آبله میمون همچنان در کانادا در حال افزایش است، متخصصان سلامت عمومی و بیماری‌های عفونی در این کشور در حال فراهم ساختن واکسیناسیون برای افرادی هستند که در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. 

آبله میمون و آبله هردو بخشی از خانواده ویروس‌های ارتوپاکس هستند، متخصصان می‌گویند برخی از واکسین‌ها می‌تواند در خصوص هر دو بیماری مؤثر واقع شود.

با این حال، سازمان جهانی صحت(who) می‌گوید واکسین‌هایی که برای استفاده علیه آبله میمون امروزه استفاده می‌شود، با آن‌هایی که در گذشته به منظور تلاش برای ریشه کن ساختن آبله استفاده می‌شد، متفاوت است.

سازمان جهانی صحت در دستورالعمل موقتی که در خصوص واکسین آبله میمون منتشر ساخته، می‌گوید: برخی کشور‌ها منابع راهبردی واکسیناسیون قدیمی را که برای برنامه ریشه کن ساختن آبله موجود بود و در سال ۱۹۸۰ به پایان رسید، حفظ کرده‌اند.

سازمان جهانی صحت اعلام کرد این واکسین‌های نسل اول برای آبله میمون در این زمان توصیه نمی‌شود؛ چرا که استاندارد‌های ایمنی و تولید فعلی را برآورده نمی‌کند.آبله میمون علائمی شبیه به آنفلوانزا و نیز ضایعات پوستی ایجاد می‌کند و از طریق تماس نزدیک منتشر می‌شود.

داکتر «روزاموند لوئیس» سرپرست بخش فنی سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: بسیاری از داده‌ها در خصوص استفاده از واکسین‌های آبله علیه آبله میمون یا قدیمی است و یا از مطالعات حیوانی، بجای آزمایش‌های بالینی انسانی استفاده شده است.

وی از کشور‌هایی که به ایمن‌سازی بدن علیه آبله میمون می‌پردازند، خواست تا به ردیابی و سهیم کردن یافته هایشان بپردازند تا آن‌ها بتوانند در مورد میزان اثربخشی واکسین اطلاعات بیشتری کسب کنند.

هم سازمان جهانی صحت و هم کمیته ملی مشاوره ایمن سازی کانادا (NACI) اکنون دستورالعملی را منتشر ساخته مبنی بر اینکه چه واکسینی بایستی برای مقابله با آبله میمون مورد استفاده قرار گیرد.

گفتنی است واکسینی که برای ایمن‌سازی در برابر آبله میمون در کانادا مورد تأیید قرار گرفته، واکسین «MVA-BN» یا همان واکسین «Modified Vaccinia Ankara – Bavarian Nordic» است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق