خبرهای مرتبط

جمع

استانکزی: درهای علم نباید به روی کسی بسته شود

شیرمحمد عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت خارجۀ امارت اسلامی...

حامد کرزی خواستار آزادی فوری مطیع‌الله ویسا شد

حامدکرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در واکنش به بازداشت...

وقوع انفجار در کابل 10 کشته و زخمی برجا گذاشت

وقوع انفجاری که امروز (دوشنبه، 7 حمل) در شهر...

خطر پیشرفت سرطان با مصرف دوامدار مُمپلی

بر اساس یافته‌های محققان دانشگاه لیورپول انگلیس، مصرف مکرر مُمپلی احتمال پیشرفت سرطان را در بیماران افزایش می‌دهد.
به نقل از ساینس دیلی، یافته‌های محققان دانشگاه لیورپول انگلستان نشان می‌دهد مصرف مکرر مُمپلی توسط بیماران سرطانی، می‌تواند خطر گسترش سرطان را افزایش دهد.
این مطالعه نشان می‌دهد آگلوتینین مُمپلی (پروتئینی که به کربوهایدریت‌ها متصل و پس از خوردن مُمپلی به سرعت وارد گردش خون می‌شود)، با سلول‌های دیواره عروق خون (اندوتلیال) در تعامل است و مالیکول‌هایی به نام سیتوکین تولید می‌کند.
سیتوکین‌های مورد بحث، IL-۶ و MCP-۱ از مروجین معروف متاستاز هستند و افزایش تولید سیتوکین متاستاز را به طور بالقوه افزایش می‌دهد.
در مطالعه‌ای که قبلا توسط پروفیسور لوگانگ یو و هم‌کارانش انجام شد، مشخص شد که آگلوتینین مُمپلی (PNA) در خون عمدتا به زنجیره قند ایجاد شده در سلول‌های پیش سرطانی و سرطانی متصل می شود که با پروتئین در سلول‌های توموری تعامل دارد.
این تعامل باعث ایجاد تغییراتی در پروتئین بزرگ‌تر می‌شود و در نتیجه مالیکول‌های چسبندگی در سطح سلول سرطانی در معرض دید قرار می‌گیرند و باعث می‌شوند سلول‌های سرطانی محکم‌تر و به رگ‌های خونی متصل شوند؛ هم‌چنین به سلول‌های سرطانی اجازه می‌دهد تا توده‌های کوچکی ایجاد کنند که بقای سلول‌های سرطانی را در گردش بدن طولانی می‌کند. بسیاری از سرطان‌های اپیتلیال از طریق عبور از طریق جریان خون به سایر اندام‌ها سرایت می‌کنند.
پروفیسور لوگانگ یو گفت: اگرچه هنوز تحقیقات بیش‌تری مورد نیاز است اما این مطالعات نشان می‌دهد که مصرف زیاد مُمپلی توسط بیماران سرطانی ممکن است خطر گسترش متاستاز را افزایش دهد؛ با این وجود، یک مطالعه بزرگ آمریکایی هیچ تاثیر قابل توجهی در مصرف مُمپلی در مرگ و میر ناشی از سرطان را گزارش نکرد.
او افزود: در مطالعه دیگری، نشان داده شد که مصرف مُمپلی تاثیر قابل توجهی بر پیش آگهی مردان مبتلا به سرطان پروستات ندارد و ممکن است مصرف معمولی مُمپلی که غلظت PNA کم‌تری تولید می‌کند، بی ضرر باشد.
پروفیسور لوگانگ یو ادامه داد: با این وجود، این احتمال وجود دارد که PNA در گردش، حداقل در سطوح نسبتا بالایی که مدت کوتاهی پس از یک دوز بزرگ مُمپلی یافت می شود، بتواند تاثیر بیولوژیکی قابل توجهی بر سلول‌های توموری در گردش داشته باشد و احتمال خطر متاستاز را افزایش دهد و بر این اساس بهتر است بیماران سرطانی از مصرف زیاد یا مکرر مُمپلی اجتناب کنند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق