خبرهای مرتبط

جمع

ثبت بالاترین آمار مرگ و میر مادران و کودکان در افغانستان

دفتر هماهنگ کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل اعلام کرد...

تقابل النصر عربستان و پرسپولیس ایران با حضور رونالدو

در ادامۀ بازی‌های فوتبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا تیم النصر...

کابل-جلال‌اباد لار؛ کوچنیو موټرو ته فرعي سړک جوړ شوی، خو خوندي نه دی

د طالبانو حکومت د ټولګټو چارو وزارت وايي، د...

قصر سفید: برنامه‌ای برای به رسمیت شناختن حکومت طالبان نداریم

قصر سفید می‌گوید که حکومت سرپرست در افغانستان بر...

خطر پیشرفت سرطان با مصرف دوامدار مُمپلی

بر اساس یافته‌های محققان دانشگاه لیورپول انگلیس، مصرف مکرر مُمپلی احتمال پیشرفت سرطان را در بیماران افزایش می‌دهد.
به نقل از ساینس دیلی، یافته‌های محققان دانشگاه لیورپول انگلستان نشان می‌دهد مصرف مکرر مُمپلی توسط بیماران سرطانی، می‌تواند خطر گسترش سرطان را افزایش دهد.
این مطالعه نشان می‌دهد آگلوتینین مُمپلی (پروتئینی که به کربوهایدریت‌ها متصل و پس از خوردن مُمپلی به سرعت وارد گردش خون می‌شود)، با سلول‌های دیواره عروق خون (اندوتلیال) در تعامل است و مالیکول‌هایی به نام سیتوکین تولید می‌کند.
سیتوکین‌های مورد بحث، IL-۶ و MCP-۱ از مروجین معروف متاستاز هستند و افزایش تولید سیتوکین متاستاز را به طور بالقوه افزایش می‌دهد.
در مطالعه‌ای که قبلا توسط پروفیسور لوگانگ یو و هم‌کارانش انجام شد، مشخص شد که آگلوتینین مُمپلی (PNA) در خون عمدتا به زنجیره قند ایجاد شده در سلول‌های پیش سرطانی و سرطانی متصل می شود که با پروتئین در سلول‌های توموری تعامل دارد.
این تعامل باعث ایجاد تغییراتی در پروتئین بزرگ‌تر می‌شود و در نتیجه مالیکول‌های چسبندگی در سطح سلول سرطانی در معرض دید قرار می‌گیرند و باعث می‌شوند سلول‌های سرطانی محکم‌تر و به رگ‌های خونی متصل شوند؛ هم‌چنین به سلول‌های سرطانی اجازه می‌دهد تا توده‌های کوچکی ایجاد کنند که بقای سلول‌های سرطانی را در گردش بدن طولانی می‌کند. بسیاری از سرطان‌های اپیتلیال از طریق عبور از طریق جریان خون به سایر اندام‌ها سرایت می‌کنند.
پروفیسور لوگانگ یو گفت: اگرچه هنوز تحقیقات بیش‌تری مورد نیاز است اما این مطالعات نشان می‌دهد که مصرف زیاد مُمپلی توسط بیماران سرطانی ممکن است خطر گسترش متاستاز را افزایش دهد؛ با این وجود، یک مطالعه بزرگ آمریکایی هیچ تاثیر قابل توجهی در مصرف مُمپلی در مرگ و میر ناشی از سرطان را گزارش نکرد.
او افزود: در مطالعه دیگری، نشان داده شد که مصرف مُمپلی تاثیر قابل توجهی بر پیش آگهی مردان مبتلا به سرطان پروستات ندارد و ممکن است مصرف معمولی مُمپلی که غلظت PNA کم‌تری تولید می‌کند، بی ضرر باشد.
پروفیسور لوگانگ یو ادامه داد: با این وجود، این احتمال وجود دارد که PNA در گردش، حداقل در سطوح نسبتا بالایی که مدت کوتاهی پس از یک دوز بزرگ مُمپلی یافت می شود، بتواند تاثیر بیولوژیکی قابل توجهی بر سلول‌های توموری در گردش داشته باشد و احتمال خطر متاستاز را افزایش دهد و بر این اساس بهتر است بیماران سرطانی از مصرف زیاد یا مکرر مُمپلی اجتناب کنند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق