خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

رهبر امارت اسلامی با انتشار پیامی از روابط دیپلماتیک و رعایت حقوق زنان سخن گفت

رهبر امارت اسلامی در پیامی عیدانه به تعهدات هیئت حاکمه در افغانستان پیرامون روابط دیپلماتیک و تعهدنامۀ بین‌المللی و توجه به حقوق زنان در چارچوب شریعت پرداخت.

هبت‌الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی به مناسبت فرارسیدن عید قربان، در پیامی به کشورهای همسایه و جهان اطمینان داد که افغانستان به هیچکس اجازه نمی‌دهد که با استفاده از خاک این کشور سایر کشورها را تهدید کند.

وی با اظهار اینکه حکومت امارت اسلامی در چارچوب تعامل و تعهدات متقابل خواستار مناسبات دیپلماتیک، اقتصادی و سیاسی حسنه و قوی با همه کشورها از جمله آمریکا است، از دیگر کشورها نیز خواست تا در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند.

رهبر امارت اسلامی در ادامه با اظهار اینکه حکومت فعلی با هیچکس دشمنی ذاتی ندارد، افزود: آغوش ما به روی هموطنان ما باز است و دوستی و دشمنی ما مبتنی بر اصول اسلامی است.

آخندزاده با اشاره به روند بازگشت برخی شخصیت‌های افغان به کشورشان به کمیسیون مربوطه دستور داد تا تعهدات را در قبال این افراد انجام دهند.

وی خطاب به مخالفان امارت اسلامی نیز گفت: دیگر ترویج فتنه و فساد و تلاش برای جنگ و ناامنی به نفع هیچکس نیست، بهتر است که از این چنین حرکات دست بکشند و زیر چتر حاکمیت نظام شرعی اسلامی به زندگی آرام برگردند.

رهبر امارت اسلامی با اشاره به بحران جاری این کشور و مشکلاتی که مردم با آن مواجه هستند، تقویت اقتصاد، بازسازی و رفع مشکلات را مسئولیت مشترک هیئت حاکمه و مردم افغانستان دانست.

آخندزاده همچنین تأکید کرد که حکومت امارت اسلامی نسبت به تأمین حقوق حقه مردم افغانستان متعهد است و در چارچوب شریعت در رابطه با تأمین حقوق زنان تلاش می‌کند.

وی افزود که امارت اسلامی به آموزش و پرورش، به ویژه تربیت دینی و آموزش علوم عصری توجه ویژه دارد و برای ترقی آن تلاش می‌نماید.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق