خبرهای مرتبط

جمع

سرمست لقب قهرمان حقوق موسیقی جهان را از آن خود کرد

شورای جهانی موسیقی لقب قهرمان حقوق موسیقی سال ۲۰۲۲...

توماس وست بعد از گفت‌و‌گو با مقامات هندی به امارت می‌رود

توماس وست، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای افغانستان، فردا (دوشنبه،...

وزارت خارجۀ پاکستان قصد خروج کارمندانش را از سفارتش در کابل ندارد

پس از حملۀ روز جمعه بر سفارت پاکستان، اسلام‌آباد در نظر ندارد که کارمندانش را از سفارت این کشور در کابل بیرون بکشد.

لندن دربارۀ برسی اتهامات جنگی ارتش این کشور درافغانستان چراخ سرخ نشان داد

عفو بین‌الملل می‌گوید که انگلستان تمایلی به برسی جنایات ارتش این کشور در برابر غیر نظامیان در افغانستان را ندارد.

پس از انتشار جزئیات تازه از جنایات نظامیان انگلستان در افغانستان مبنی بر کشتار غیرنظامیان و رقابت برای کشتار بیشتر و جعل شواهد برای توجیه آن، عفو بین‌الملل خواستار تحقیقات مؤثر و شفاف در این‌ باره شد.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای با تأکید بر لزوم اجرا شدن عدالت و پاسخگو قرار گرفتن عاملان این جنایت‌ها، ابعاد تازه فاش شده از جنایات نظامیان انگلستان در افغانستان را وحشتناک خواند و تصریح کرد: این به وضوح سطح هشدار دهنده‌ای از معافیت از مجازات و عدم پاسخگویی سربازان انگلستان را که در افغانستان فعالیت می‌کردند، نشان می‌دهد.

این نهاد با اظهار اینکه مقامات ارشد انگلستان بر جنایات نظامیان خود در افغانستان سرپوش می‌گذارند، ادامه داد: این موضوع خشم اخلاقی را تشدید کرده و حاکی از آن است که انگلیس برای پیگیری تحقیقات مستقل و مؤثر در مورد این اتهامات تمایلی ندارد.

عفو بین‌الملل افزود: اگر انگلستان مایل به طرح اتهام علیه ارتش خود نیست، همان طور که در رابطه با جنایات جنگی مرتکب شده توسط نیروهای خود در عراق به طرز شرم‌آوری نشان داده است، دیوان کیفری بین‌المللی باید این کار را انجام دهد.

این در حالی است که با وجود گزارش‌های مستند درباره جنایات جنگی نظامیان غربی در افغانستان، به ویژه نظامیان آمریکایی، کریم‌ خان دادستان‌کل دیوان کیفری بین‌المللی از بررسی جنایات نیروهای خارجی خودداری کرده است.

وی در توجیه عدم بررسی جنایات جنگی نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان گفته بود: این تصمیم را بر اساس شواهدی گرفته‌ام که بدترین جنایات از نظر وخامت، مقیاس و گسترده‌گی توسط نظامیان آمریکایی انجام نشده است.

این در حالی است که به تازه‌گی گزارشاتی مبنی بر جنایات و کشتار غیر نظامیان افغان توسط ارتش انگلستان به نشر سپرده شده است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق