خبرهای مرتبط

جمع

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

سرگردانی نیروهای ویژۀ افغان در آمریکا

وب‌سایت «اینترسپت» در گزارشی ضمن ارائه اطلاعات بیشتر از...

اطفال زیر سن قانونی که در معادن افغانستان کار می‌کنند

هنوز هم افراد زیر سن قانونی، بخشی از کارگران معادن زغال سنگ را در افغانستان تشکیل می دهند.

به گزارش رادیو آزادی، یکی از این افراد علی سینا نام دارد. این فرد ۱۵ ساله از شش ماه به این‌سو در تونل تاریک یک معدن زغال سنگ در ولسوالی درۀ صوف ولایت سمنگان سرگرم کار است.

او زغال سنگ را پشت مرکب قرار داده و به بیرون از معدن انتقال می‌دهد.

او می‌گوید: «در معدن که آمدم، در دل آدم هرگپ می‌گشت، می‌گفتم روزی شود که خدای ناکرده کدام گپ شود که مردم بگوید بچۀ فلانی زیر معدن شد یا این رقم و آن رقم. تا یک چند روز عادت کردم و بعد از آن در قصه‌اش نشدم.»

علی سینا در خصوص کار کردن در معدن آموزش ندیده و تجهیزات محافظتی با خود ندارد.

به گفتۀ علی سینا، وی مجبور است این کار شاقه و خطرناک را انجام دهد.

«از روی مجبوری کار می‌کنم. اگر روزگار بچلد، در معدن کار نمی‌کنم. در این جا هر کس هم کار کرده نمی‌تواند. این جا همیش با جان بازی کردن است. مزدور مردم هستیم و بعد از دو ماه یا دونیم ماه به خانۀ خود می روم.»

در بسیاری از معادن افغانستان معیارهای ایمنی در نظر گرفته نشده و در استخراج معادن عمدتاً از روش‌های سنتی استفاده می‌شود به همین علت هر از گاهی رویدادهای ناگواری در معادن اتفاق می‌افتد و از کارگران قربانی می‌گیرد.

علی سینا، مکتب را در صنف ششم ناتمام گذاشت و اکنون روزانه هشت ساعت در معدن زغال سنگ کار می‌کند و ماهانه ۱۵ هزار افغانی از این کار به دست می آورد.

با این حال، کار کردن اطفال در معادن زغال سنگ در افغانستان یک امر معمولی است.

مقام‌های پیشین ولایت سمنگان در زمان حکومت سابق افغانستان گفته بودند که از میان پنج‌هزار نفری که در معادن این ولایت کار می‌کنند بیش از هزار تن آن‌ها زیر سن قانونی‌اند.

این در حالی است که با حاکم شدن دوبارۀ امارت اسلامی در افغانستان، چالش‌های اقتصادی در این کشور رشد صعودی داشته و به نظر می‌رسد که معادن زغال سنگ به یک منبع عمدۀ عایداتی مبدل شده است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق