خبرهای مرتبط

جمع

تلاش‌های سازمان دیدبان حقوق بشر برای تحریم ورزش افغانستان

سازمان دید‌بان حقوق بشر به تازه‌گی از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته است تا ورزش افغانستان را تحریم کند.

سرمست لقب قهرمان حقوق موسیقی جهان را از آن خود کرد

شورای جهانی موسیقی لقب قهرمان حقوق موسیقی سال ۲۰۲۲...

توماس وست بعد از گفت‌و‌گو با مقامات هندی به امارت می‌رود

توماس وست، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای افغانستان، فردا (دوشنبه،...

پاکستان: هند در 20 سال گذشته حمایت‌گر گروه‌های تروریستی در افغانستان بوده است

سفیر پاکستان در کابل مدعی شد که هند در ۲۰ سال گذشته از گروه‌های تروریستی در افغانستان برای ایجاد ناامنی در پاکستان حمایت کرده است.

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل مدعی شد در دو دهه اخیر دولت هند از گروه‌های تروریستی فعال در افغانستان برای ناامنی پاکستان حمایت کرده، آن‌ها را آموزش داده و هزینه‌های مالی آن‌ها را نیز تأمین می‌کرده است.

وی افزود: تروریست‌ها پناهگاه‌های امن در اطراف مناطق مرزی داشتند و از خاک افغانستان برای بی‌ثبات کردن پاکستان، مناطق قبیله‌ای سابق و ولایت بلوچستان با فعالیت‌های تروریستی استفاده کردند.

احمد خان با مخرب خواندن نقش هند در افغانستان به «آسوشیتد پرس پاکستان» گفت: متأسفانه در چند دهه گذشته، هند نقش بسیار منفی ایفا کرده است و در چند دهه گذشته، در مناطقی در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده و در آنجا تلاش می‌کرد تا پاکستان را از طریق فعالیت‌های تروریستی بی‌ثبات کند.

سفیر پاکستان در ادامه خاطرنشان کرد: حکومت طالبان اطمینان داده که خاک افغانستان علیه هیچ کشور دیگری از جمله پاکستان استفاده نخواهد شد. ما از این تعهد استقبال می‌کنیم و معتقدیم که این تعهد بسیار اطمینان‌بخش است.

وی در رابطه با پرسشی درباره میانجی‌گری هیئت حاکمه افغانستان از مذاکرات صلح اسلام‌آباد و تحریک طالبان پاکستان گفت: روند مذاکرات در جریان است و ما از تسهیلات ارائه شده توسط دولت افغانستان و رهبران آنها سپاس‌گزاریم. مذاکرات در چارچوب قانون اساسی پاکستان ادامه دارد، همان طور که می‌دانید پارلمان در جریان روند مذاکرات قرار دارد.

این دیپلمات ارشد پاکستانی درباره عدم تمایل جامعه جهانی در رابطه با به رسمیت شناختن امارت اسلامی اظهار داشت: دولت موقت با جامعه جهانی، کشورهای منطقه و همسایه از جمله قدرت‌های بزرگ مانند آمریکا، روسیه و چین تعامل دارد.

سفیر پاکستان ادامه داد: «در حال حاضر روندی وجود دارد و تعاملات بین دولت موقت افغانستان و جامعه جهانی و کشورهای همسایه ادامه دارد تا این روند به مرحله‌ای برسد که اجماع و نظر قاطع در مورد به رسمیت شناختن دولت موقت افغانستان وجود داشته باشد».

وی با اشاره به توقیف دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا نیز تأکید کرد: مهم این است که از ابزار تحریم‌های اقتصادی علیه مردم افغانستان استفاده نشود. ذخایر خارجی افغانستان باید به افغانستان واگذار شود تا در جهت منافع و رفاه مردم هزینه شود.

سفیر پاکستان در حالی مدعی حمایت دولت هند از تروریست‌ها در افغانستان برای ایجاد ناامنی در پاکستان شده است که حکومت طالبان در تلاش است روابط دیپلماتیک کابل دهلی از سر گفته شده و حتی برای ایجاد روابط نظامی با هند نیز ابراز تمایل کرده است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق