خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

اعتراف بریتانیا در ناتوانی برنامۀ تخلیه از افغانستان

وزارت خارجۀ بریتانیا تائید می‌کند که در عملی کردن برنامۀ خروج و تخلیه از افغانستان یک سلسله خالیگاه‌ها و اشتباهات وجود داشت و این مسئله دروازه را به روی بسیاری از افغان‌هایی که همکار این کشور بودند، می‌بندد.

به گزارش رادیو آزادی، مقامات بریتانیایی می‌گویند که وزارت خارجۀ نمی‌خواهد به افغان‌ها امید کاذب برای ورود به بریتانیا بدهد.

وزارت خارجه بریتانیا گفته است که قضاوت بسیار مشکل است که گفته شود تمام افغان‌هایی که در موسسات غیر دولتی و یا برنامه‌های ملکی بریتانیا در افغانستان دخیل بودند مانند موسسۀ بریتش کونسل واقعاً از سوی حکومت حاکمۀ فعلی در افغانستان به تهدید رو‌به‌رو می‌باشند.

به گفتۀ این مقامات، بیشتر کسانی در خطر می‌باشند که از نگاه امنیتی به بریتانیا کمک کرده‌اند.

وزارت خارجۀ بریتانیا همچنان درمورد کندی روند دوسیه‌های مهاجرینی که به این کشور رفته‌اند نیز سخن می‌گوید.

به گفتۀ مقامات این وزارت، دلیل کندی این است که یک تعداد زیاد درخواست‌های پناهنده‌گی رد شده و معضلات حقوقی زمان‌گیر می‌باشند.

به نوشته گاردین، تا حال به پنج هزار افغان اجازه داده شده که به بریتانیا بروند، البته این تعداد علاوه بر ۱۵ هزار نفری می‌باشد که در جریان تخلیه بعد از سقوط کابل بدست امارت اسلامی به این کشور انتقال داده شده‌اند.

به نوشته گاردین، یک تعداد زیاد افغان‌ها که به موسسات غیر دولتی تحت حمایت مالی بریتانیا کار می‌کردند، ادعا کرده‌اند که بخاطر تهدید به زنده‌گی‌شان در سرپناه‌های پنهانی بسر می‌برند و یک تعداد آن‌ها حتی ادعا کرده‌اند که اعضای خانواده‌های‌شان بخاطر ارتباط گرفتن با دولت بریتانیا اعدام شده‌اند.

اما وزارت خارجۀ بریتانیا به کمیتۀ تعین شده خارجی در رابطه با قضایای تخلیه آن عده افغان‌هایی که به بریتانیا کمک کرده ولی مستقیما توسط حکومت بریتانیا استخدام نشده بودند، گفته است در این برنامه خالی‌گاه‌های زیاد وجود داشت، ازجمله پیام آن برای مردم واضح نبود و در تشخیص اولویت‌ها نارسائی موجود بود.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق