خبرهای مرتبط

جمع

خانۀ ظلم خراب است!

چکیده: یک قطره جوهر سیاه وقتی در یک لیوان...

تلاش‌های سازمان دیدبان حقوق بشر برای تحریم ورزش افغانستان

سازمان دید‌بان حقوق بشر به تازه‌گی از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته است تا ورزش افغانستان را تحریم کند.

سرمست لقب قهرمان حقوق موسیقی جهان را از آن خود کرد

شورای جهانی موسیقی لقب قهرمان حقوق موسیقی سال ۲۰۲۲...

عروس و داماد افغان و سایر اعضای خانوادۀ‌شان از زندانی در پاکستان آزاد شدند

عروس و داماد افغان که با سایر اعضای خانواده‌های‌شان در منطقه شیرانی در ایالت بلوچستان توسط نظامیان پاکستانی دستگیر شده بودند، شنبه شب آزاد شدند.

منظور پشتین، رهبر جنبش تحفظ پشتون در صفحه فیسبوک خود از آزادی این افراد خبر داده و نوشته است که افغان‌هایی که چند روز در منطقه ژوب زندانی بودند، توسط رفقای جنبش تحفظ پشتون در ژوب و در نتیجۀ تلاش‌های وکلا مدافع آزاد شدند.

به گزارش صدای آمریکا، این عروس و داماد افغان که تازه ازدواج کرده بودند، پس از عروسی می‌خواستند، به خانه‌شان در منطقۀ جنج بروند و با ۲۴۱ افغان دیگر به تاریخ 27 جولای در منطقۀ شیرانی ایالت بلوچستان، توسط نظامیان پاکستانی دستگیر شدند.

نظامیان پاکستانی این عده افغان‌ها را به دلیل نداشتن اسناد اقامت بازداشت کرده بودند.

قنسلگری افغانستان در کویتۀ پاکستان که در کنترول امارت اسلامی است، می‌گوید که این گروه افغان‌ها در نتیجه تلاش‌های آن‌ها آزاد شده‌اند.

قنسلگری افغانستان تحت ادارۀ امارت اسلامی در کویته گفته است که در رهایی این عده از افغان‌ها نیز تلاش کرده است.

عبدالحنان همت، یک دیپلمات این قنسولگری ناوقت روز شنبه به رادیو آزادی گفت: «زمانی که سفارت و قنسلگری ما در کویته خبر شدند، فوراً تلاش‌ها را آغاز کرده و با مقامات پاکستانی تماس گرفتند. اکنون آن‌ها اطمینان داده‌اند که همه زندانیان به شمول عروس و داماد آزاد شده‌اند.»

اعجاز جعفر، معاون کمیشنری منطقه شیرانی در صحبت با رادیو دیوه گفته که در بین افغان‌های دستگیر شده ۳۷ زن، ۲۷ کودک و باقی مرد هستند و این افراد به دلیل نداشتن اسناد قانونی دستگیر شده بودند.

بر اساس آمار کمیشنری عالی امور پناهنده‌گان سازمان ملل متحد (UNHCR)، از ماه جنوری ۲۰۲۱ تا ماه جون سال جاری، بیش از ۲۵۰ هزار افغان به پاکستان مهاجرت کرده‌اند، اما به گفتۀ این اداره، بیشتر این افغان‌ها پس از تسلط دوبارۀ امارت اسلامی بر افغانستان به پاکستان رفته‌اند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق