خبرهای مرتبط

جمع

خانۀ ظلم خراب است!

چکیده: یک قطره جوهر سیاه وقتی در یک لیوان...

تلاش‌های سازمان دیدبان حقوق بشر برای تحریم ورزش افغانستان

سازمان دید‌بان حقوق بشر به تازه‌گی از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته است تا ورزش افغانستان را تحریم کند.

سرمست لقب قهرمان حقوق موسیقی جهان را از آن خود کرد

شورای جهانی موسیقی لقب قهرمان حقوق موسیقی سال ۲۰۲۲...

حامد کرزی: به دستور پاکستان مکاتب دختران در افغانستان مسدود است

حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان گفته است که ممنوعیت مکاتب دختران در افغانستان به دستور پاکستان صورت گرفته است. او در گفتگو با مجله شپیگل آلمان گفته است که امارت اسلامی نمی‌تواند دست‌آورهای ۲۰ سال گذشته را از مردم بگیرد.

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان بار دیگر از گشودن درهای مکاتب به روی دختران طرفداری کرد.  کرزی در مصاحبه‌ای با مجله خبری آلمانی شپیگل گفته است: «بدون زنان تحصیل یافته، ما یک کشور مرده هستیم. محروم ساختن دختران از تحصیل، به معنای یک افغانستان منزوی است که نمی‌تواند روی پای خود بایستد.»

کرزی افزوده است: «ممنوعیت رفتن دختران به مکتب مبتنی به احکام اسلام نیست، بلکه این کار به دستور کشور همسایه، پاکستان، صورت می‌گیرد. هدف پاکستان یک افغانستان بی‌دفاع، ضعیف و فقیر است که از سوی آن هیچ مشکلی متصور نباشد.»

با این حال، کرزی اظهار داشته که صداهای با نفوذی در میان امارت اسلامی نیز وجود دارند که از حضور دختران در مکاتب حمایت می‌کنند.

رئیس جمهور پیشین تاکید کرده است که با به دست آوردن مجدد قدرت توسط امارت اسلامی، دست‌آوردهای ۲۰ ساله جمهوریت حذف نشده است. «میلیون‌ها پسر و دختر از آموزش برخوردار شده‌اند، جامعۀ افغانستان مدرن شده است، آنان آزادی رسانه‌ها را تجربه کرده‌اند. حتی طالبان نمی‌توانند به ساده‌گی این را از افغان‌ها پس بگیرند.»

به گفتۀ کرزی، امارت اسلامی باید به گونی جدی برای به رسمیت شناختن بین‌المللی تلاش کند. کرزی علاوه کرده که برای انجام این کار باید حکومت حاکمۀ فعلی در کشور در زمینه حقوق بشر پیشرفت‌هایی داشته باشند، فرمان عفو اعضای سابق دولت و ارتش را عملی کنند و به مبارزات داخلی قدرت پایان دهند. رئیس جمهور پیشین تاکید کرد: «در غیر این صورت نه توسعه‌ای وجود خواهد داشت و نه صلحی.»

این در حالی است که بعد از حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان، دروازۀ مکاتب دخترانۀ بالاتر از صنوف ششم بسته است و تاکنون دستور کاری برای بازشدن مجدد دروازه‌های مکاتب صورت نگرفته است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق